Rosną i maleją
Tymczasem niektórzy klienci wciąż borykają się z problemem odbioru mieszkań, podnosząc, że deweloper nie dopełnia warunków umowy i uchyla się od naprawienia usterek. Jedna z naszych czytelniczek (nazwisko do wiadomości redakcji) umowę realizacyjną na budowę mieszkania przy ul. Chrościckiego we Włochach podpisała w sierpniu 2006 r. Metr lokalu miał kosztować 4,5 tys. zł. – Akty notarialne przenoszące własność lokali miały być zaś podpisane do połowy września br. – przypomina jedna z klientek. – Tymczasem do dziś nie udało mi się nawet lokalu odebrać. Najpierw mieliśmy problemy z ostatecznym ustaleniem wielkości mieszkania. Deweloper nie mógł się bowiem zdecydować, czy do metrażu wliczać powierzchnie pod ścianami. Moje mieszkanie „urosło" o 2,5 metra, co mnie bardzo zaskoczyło, bo po zmianach w projekcie powstały ściany – podkreśla.
I dodaje, że na początku istniała wersja, w której za dodatkowe metry trzeba będzie dopłacić. Ostatecznie, po którymś z kolei pomiarze, okazało się, że mieszkanie jest trochę mniejsze i to deweloper jest winien klientom pieniądze.
– Zwracamy je, jeśli lokal okazuje się mniejszy. Przyjęliśmy bowiem korzystniejszy dla klientów sposób rozliczeń – zapewnia Agnieszka Klebańska z firmy Supo.
Odbiory po kilka razy
Strony kilkakrotnie umawiały się na przekazanie lokalu. Pierwszy raz już w ubiegłym roku. – Nie mogę jednak odebrać mieszkania, bo do dziś firma nie usunęła wszystkich usterek. Jedną z najpoważniejszych jest fakt, że drzwi wejściowe do lokalu nie mają aprobaty technicznej ani innych dokumentów potwierdzających, że są zgodne z załącznikiem technicznym do umowy – niepokoi się klientka.
Deweloper utrzymuje tymczasem, że zarzuty są bezpodstawne. – Drzwi mają ocenę techniczną, spełniają wszystkie wymagania dotyczące odporności na włamanie, co potwierdził ubezpieczyciel – zapewnia Klebańska.
Zdzisław Maliszewski, główny specjalista ds. systemów kontroli produkcji w Polskim Związku Okna i Drzwi, podkreśla tym czasem, że jedynym dokumentem dopuszczającym wewnętrzne drzwi wejściowe do obrotu jest aprobata techniczna wydawana przez Instytut Techniki Budowlanej.