Pełnomocnik powoda adwokat Bartosz Kucharski powiedział nam, że izba skarbowa jako interwenient uboczny, podobnie jak miasto przed sądem I instancji, powoływała się na niedopuszczalność drogi sądowej oraz wskazywała, że nieruchomość była przeznaczona pod zabudowę. Podnosiła też, że cena ustalona w umowie zawierała VAT zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=162528]ustawą o cenach[/link], wobec czego nie można było domagać się zwrotu na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. Jak twierdzi mec. Kucharski, ten ostatni argument nie przekonał Sądu Okręgowego zapewne dlatego, że zgodnie z tą ustawą w cenie uwzględnia się VAT, jeżeli sprzedaż jest nim obciążona na podstawie odrębnych przepisów. W tej sprawie tak nie było, skoro grunt nie został przeznaczony pod zabudowę.
Według mec. Kucharskiego wyrok potwierdza kompetencje sądu cywilnego w sprawie o zwrot VAT bezzasadnie uwzględnionego w cenie sprzedaży. Pozwala domagać się zwrotu nienależnie zapłaconego podatku również innym osobom, które nabyły nieruchomości na terenach, co do których nie było planu zagospodarowania przestrzennego.
[b]– Wyrok zostanie wykonany, a miasto nie będzie naliczać VAT przy kolejnych takich transakcjach[/b] – mówi Marzena Korosteńska ([b]sygn. akt III Ca 892/09[/b]).
[ramka][b]Roman Namysłowski[/b] | [i]doradca podatkowy w Ernst & Young[/i]
Teraz każda gmina będzie musiała się dwa razy zastanowić, czy w danej transakcji występuje w charakterze podatnika i czy, w konsekwencji, transakcja jest opodatkowana. Z punktu widzenia ograniczania ryzyka podatkowego lepiej wystawić fakturę z VAT i twierdzić, że tego wymaga prawo, niż sprzedać nieruchomość bez podatku. Brak podatku mógłby zostać zakwestionowany przez urząd skarbowy, a to oznaczałoby konieczność zapłaty zaległości wraz z odsetkami, bez możliwości uzyskania dodatkowych kwot od nabywcy na zapłatę tego podatku. Łatwiej jest zatem wystawić fakturę, ale to z kolei naraża gminę na procesy cywilne. Jak pokazuje życie, kluczowy dla sprawy art. 15 ustawy o VAT wydaje się mało precyzyjny. Z tego względu Ministerstwo Finansów powinno zdefiniować warunki, jakie muszą być spełnione, aby gmina występowała jako podatnik. Może to zrobić, zmieniając ustawę lub wydając interpretację ogólną. [/ramka]
[i]Masz pytanie wyślij e-mail do autorki [mail=g.lesniak@rp.pl]g.lesniak@rp.pl[/mail][/i]