[i][b]Mam pytanie dotyczące wysokości rat kredytu hipotecznego od momentu wpisu kredytu do hipoteki nieruchomości. Teraz, gdy nie mam jeszcze wpisu, płacę ratę o wiele wyższą. Czy prawdą jest to, że po wpisie do hipoteki mogę ubiegać się o zwrot "nadpłaconej" raty? Jeśli tak, to w jaki sposób?[/b][/i]
[i]- D.[/i]
Hipoteka to ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości, którego celem jest zabezpieczenie wierzytelności, np. na rzecz banku. Hipoteka bankowa jest ujawniana w dziale IV księgi wieczystej nieruchomości poprzez dokonanie wpisu przez sąd prowadzący księgę wieczystą na wniosek banku udzielającego kredytu.
Między wypłaceniem kredytobiorcy pieniędzy i złożeniem wniosku o ustanowienie hipoteki na rzecz banku a jej ujawnieniem mija średnio kilka miesięcy (okres ten jest inny w każdym sądzie wieczystoksięgowym). W tym czasie bank pozbawiony jest prawa do zaspokojenia z nieruchomości, której wartość miała zabezpieczać spłatę kredytu. Banki różnie się ubezpieczają na ten czas: jedne żądają wykupienia ubezpieczenia pomostowego, inne podwyższają marżę o 1 do kilku punktów procentowych, jeszcze inne pobierają jednorazową opłatę (kaucję). W umowie kredytowej albo w regulaminie, który jest jej integralną częścią, powinno być określone w sposób jasny i zrozumiały dla kredytobiorcy, co stanie się z pobranymi opłatami lub podwyżką w marży w momencie, gdy bank uzyska już prawomocny wpis hipoteki w księdze wieczystej. Z zapisów tych powinno też wynikać, czy zwrot jest dokonywany automatycznie przez bank, czy dopiero na wniosek klienta. Oczywiście ta druga opcja przeważa i zwykle kredytobiorca musi dostarczyć bankowi prawomocny odpis księgi wieczystej oraz złożyć pisemny wniosek, aby bank zwrócił pieniądze.
Z reguły bank zobowiązuje się zwrócić dodatkowe opłaty i nadwyżki w ratach pobrane po ustaniu ryzyka związanego z oczekiwaniem na wpis hipoteki na rzecz banku. Niestety, wiele banków próbuje dodatkowo zarobić na takich opłatach i w umowach zamieszcza klauzule niekorzystne dla kredytobiorców. Mogę one zastrzegać, że zwrot dotyczy tylko tych kwot, które zostały bankowi zapłacone po dostarczeniu odpisu księgi wieczystej z prawomocnym wpisem albo jeszcze później, np. następnego miesiąca po dostarczeniu odpisu.