Wczoraj Sejm zajął się poprawkami senackimi do [link=http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/ustawy/3131_u.htm]ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych[/link]. Część z nich przyjął, a część odrzucił.
Nowe przepisy mają dotyczyć budowy: kanałów, polderów przeciwpowodziowych, zbiorników retencyjnych (z rezerwą powodziową), suchych zbiorników przeciwpowodziowych, wałów wraz z obiektami z nimi związanymi oraz wrót przeciwpowodziowych i przeciwsztormowych. Ustawa przewiduje, że inwestor będzie występował do wojewody o wydanie zezwolenia na jedno z wymienionych przedsięwzięć.
Takim inwestorem może być: dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej, marszałek województwa, starosta lub wójt (burmistrz, prezydent miasta). Wojewoda na wydanie zezwolenia dostanie 90 dni.
To zdecydowanie szybsza ścieżka załatwiania formalności niż obecna. [b]Zezwolenie zastąpi bowiem kilka decyzji, które w tej chwili uzyskuje się oddzielnie. Chodzi o podział nieruchomości, wywłaszczenie oraz pozwolenie na budowę.[/b] Dziś są odrębne postępowania administracyjne, co pochłania dużo czasu i kosztuje. Zezwolenie nie będzie dotyczyło wypłaty odszkodowań dla wywłaszczonych. W tej sprawie będzie potrzebne oddzielne postępowanie administracyjne. Decyzję ustalającą wysokość odszkodowania wojewodowie mają wydać w ciągu 30 dni od dnia, w którym zezwolenie stanie się ostateczne.
Ustawa zostanie teraz przekazana do podpisu prezydenta.