Także w innych miastach analitycy tej firmy odnotowują spadki średnich cen. Wyjątkiem są Katowice, gdzie w porównaniu z pierwszym kwartałem br. ceny wzrosły o 1,8 proc., do 5373 tys. zł za mkw.
We wszystkich porównywanych miastach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań, Łódź, Katowice) wzrosła liczba mieszkań oferowanych przez deweloperów. – O ile w Katowicach i Łodzi wzrost oferty był minimalny (odpowiednio 0,4 i 0,6 proc.), o tyle w Poznaniu liczba nowych mieszkań się zwiększyła, zestawiając kwartał z kwartałem, aż o 24 proc. – podaje Marcin Uryga, analityk z działu badań i analiz spółki Emmerson.
[srodtytul]Przebierać w gotowych[/srodtytul]
W ofercie warszawskiego rynku pierwotnego mamy dziś 14 654 mieszkania. Jak oblicza Emmerson, znajdziemy je w 292 projektach deweloperskich. – Analizując aktywność deweloperów w poszczególnych dzielnicach, widać wyraźną dominację czterech z nich: Wilanowa (15 proc. oferty), Woli (13,9 proc.), Mokotowa i Białołęki (po 9,4 proc.). Łącznie w tych dzielnicach mamy 48 proc. całej oferty rynku pierwotnego – podaje Marcin Uryga.
Dodaje, że w drugim kwartale warszawska oferta powiększyła się o 8 proc., co dowodzi poprawy nastrojów wśród deweloperów. – W ujęciu ilościowym oferta na koniec czerwca zwiększyła się najbardziej na Woli (o 579 mieszkań), na Bemowie (305), na Bielanach (284), Wilanowie i Pradze-Południe (odpowiednio o 163 i 129 mieszkań) – liczą analitycy z Emmersona.