Służebność przesyłu do poprawki

Po ponad dwóch latach od wprowadzenia służebności przesyłu rząd przyjął projekt noweli poprawiającej zasady usytuowania instalacji na prywatnym gruncie

Publikacja: 03.11.2010 03:46

Firmy przesyłowe starają się wykazać, że uzyskały prawo służebności przesyłu na zasadzie zasiedzenia

Firmy przesyłowe starają się wykazać, że uzyskały prawo służebności przesyłu na zasadzie zasiedzenia.

Foto: Fotorzepa, Bosiacki Roman Bos Roman Bosiacki

Nowela ma ułatwiać uregulowanie statusu prawnego urządzeń przesyłowych. Stwarza mianowicie podstawę prawną do uzyskania przez przedsiębiorcę przesyłowego (właściciela sieci energetycznej, wodociągów) tytułu prawnego do urządzeń, które wybudowała inna osoba.

Nowela rozszerzy stosowanie tych przepisów na urządzenia służące do nadawania, odbioru lub transmisji sygnałów telekomunikacyjnych, na linie kolejowe, tramwajowe i trolejbusowe.

[wyimek] etap legislacyjny: [b]Rząd przyjął projekt[/b][/wyimek]

Jednocześnie w [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksie cywilnym[/link] będzie wprost zapisane, że jedynym celem ustanowienia służebności przesyłu jest zwiększenie użyteczności przedsiębiorstwa z uwzględnieniem przeznaczenia nieruchomości oraz uzasadnionych interesów jej właściciela. Sprecyzowano też zasady określania „odpowiedniego wynagrodzenia” za ustanowienie służebności: mają być mianowicie brane pod uwagę wynagrodzenia ustalane w umowach za podobne obciążenia w zbliżonych okolicznościach w sąsiedztwie, a jeśli ich nie będzie, za podstawę brane będzie obniżenie użyteczności lub wartości nieruchomości.

Nowela przesądzi też, że okres korzystania ze służebności podobnej do służebności przesyłu przed 3 sierpnia 2008 r., czyli przed jej wprowadzeniem do prawa polskiego, zaliczać się będzie do jej zasiedzenia.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia, musi oczywiście przejść całą ścieżkę parlamentarną.

Nieruchomości
Remonty 2025. Na jakie prace decydują się Polacy
Nieruchomości
Biura premium są jak magnes. Centrum kontra inne dzielnice
Nieruchomości
Rynek wtórny. Tak sprzedający wyceniali mieszkania w kwietniu
Nieruchomości
Boom na działki. Ziemia jest coraz cenniejsza
Nieruchomości
Biurowce czekają na powrót „statecznego” kapitału
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem