Jeżeli w toku postępowania upadłościowego nabywcą budynku nie będzie inna spółdzielnia mieszkaniowa, to spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu przekształca się w prawo najmu, a spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu przekształca się w prawo odrębnej własności lokali.
Natomiast w wypadku nabycia budynku przez inną spółdzielnię mieszkaniową byłym członkom, którzy posiadają spółdzielcze prawa do lokali, przysługuje roszczenie o przyjęcie do nowej spółdzielni z zachowaniem dotychczasowego charakteru ich praw do lokali. Przekształcenia te dokonują się z mocy prawa z chwilą zbycia przez syndyka budynku. Ogłoszenie upadłości spółdzielni mieszkaniowej nie ma natomiast wpływu na odrębne własności lokali. Sytuacja prawna takich lokali nie ulega zmianie.
[b]Co grozi członkom spółdzielni, gdy komornik zajmie jej konto, na które odprowadzali opłaty eksploatacyjne i zaliczki za media?[/b]
Przepisy nie chronią spółdzielców przed skutkami złego stanu finansowego spółdzielni poprzedzającego ogłoszenie upadłości. Długi, jakie ma spółdzielnia, a które prowadzą do upadłości, są bowiem wcześniej przedmiotem prowadzonego postępowania egzekucyjnego. Tak więc wskutek toczącego się postępowania egzekucyjnego dochodzi do zajęcia przez komornika środków na rachunkach bankowych spółdzielni, co prowadzi do sytuacji, w której spółdzielnia nie ma środków na zapłatę za dostawę mediów.
Brak zapłaty dostawcom mediów może skutkować odcięciem ich dopływu. Bezpiecznie lokatorzy mogą się czuć tylko wtedy, gdy rozliczają się z dostawcą mediów sami, bez udziału spółdzielni.
[b]Firma dostarczająca ciepło do spółdzielni informuje, że nie otrzymała należności. Kto odpowiada za zaległości w opłatach za media, gdy mieszkańcy posyłają należności, ale spółdzielnia ich nie przekazuje na czas?[/b]