Senat proponuje, żeby gminy, czy tego chcą czy nie, musiały wskazać takie pomieszczenie eksmitowanemu lokatorowi. [b]Umowa najmu takiego pomieszczenia będzie zawierana na czas oznaczony, maksymalnie na 12 miesięcy. [/b]
Projekt jest wykonaniem postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z 4 marca 2008 r. Trybunał zwrócił w nim uwagę parlamentowi, że obowiązujące przepisy określające zasady dostarczania pomieszczeń tymczasowych są niejasne. Gdy trwały prace nad tym projektem, TK wydał jeszcze jedno orzeczenie w tej sprawie, a mianowicie 4 listopada 2010 r. orzekł niekonstytucyjność art. 1046 § 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link]. Utraci on moc obowiązującą dopiero za rok – wszystko po to, by dać parlamentowi czas na poprawienie przepisów. Regulują one, że komornik ma się wstrzymać z eksmisją do czasu, aż gmina (ewentualnie eksmitowany czy wierzyciel) wskaże pomieszczenie tymczasowe, ale są nieprecyzyjne.
Senacki projekt nie zawiera zmian do k. p. c.
[srodtytul]Gdzie brakuje precyzji[/srodtytul]
W tej chwili gminy uważają, że wcale nie muszą wskazywać pomieszczenia tymczasowego. Twierdzą, że [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176767]ustawa o ochronie praw lokatorów[/link] nałożyła na gminy obowiązek dostarczania tylko lokali socjalnych oraz zamiennych. Samo więc nałożenie na nie tego obowiązku w kodeksie postępowania cywilnego to zdecydowanie za mało. Inne gminy zaś mają kłopoty z określeniem w swoich uchwałach zasad najmu tych pomieszczeń.
Obecnie w Poznaniu na realizację czeka 1800 wyroków eksmisyjnych.