Reklama
Rozwiń

Gmina musi dostarczać pomieszczenia tymczasowe

Więcej pomieszczeń tymczasowych usprawni przymusowe przeprowadzki

Publikacja: 30.11.2010 03:42

Gmina musi dostarczać pomieszczenia tymczasowe

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński Kub Kuba Kamiński

Nie ma eksmisji na bruk. Osobom, którym sąd nie przyznał w wyroku eksmisyjnym prawa do lokalu socjalnego, trzeba dostarczyć pomieszczenie tymczasowe.

Problem w tym, że przepisy dotyczące tych pomieszczeń są nieprecyzyjne.

W tym tygodniu w Sejmie obędzie się pierwsze czytanie projektu, który ma to zmienić.

[srodtytul]Nowe przepisy[/srodtytul]

Chodzi o [link=http://grafik.rp.pl/grafika2/591048]senacką propozycję nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy[/link] (dalej: ustawa). Dzięki nowym przepisom właściciele będą mogli już bez problemu żądać od gminy dostarczenia pomieszczenia tymczasowego, co obecnie jest bardzo utrudnione.

Senat proponuje, żeby gminy, czy tego chcą czy nie, musiały wskazać takie pomieszczenie eksmitowanemu lokatorowi. [b]Umowa najmu takiego pomieszczenia będzie zawierana na czas oznaczony, maksymalnie na 12 miesięcy. [/b]

Projekt jest wykonaniem postanowienia Trybunału Konstytucyjnego z 4 marca 2008 r. Trybunał zwrócił w nim uwagę parlamentowi, że obowiązujące przepisy określające zasady dostarczania pomieszczeń tymczasowych są niejasne. Gdy trwały prace nad tym projektem, TK wydał jeszcze jedno orzeczenie w tej sprawie, a mianowicie 4 listopada 2010 r. orzekł niekonstytucyjność art. 1046 § 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link]. Utraci on moc obowiązującą dopiero za rok – wszystko po to, by dać parlamentowi czas na poprawienie przepisów. Regulują one, że komornik ma się wstrzymać z eksmisją do czasu, aż gmina (ewentualnie eksmitowany czy wierzyciel) wskaże pomieszczenie tymczasowe, ale są nieprecyzyjne.

Senacki projekt nie zawiera zmian do k. p. c.

[srodtytul]Gdzie brakuje precyzji[/srodtytul]

W tej chwili gminy uważają, że wcale nie muszą wskazywać pomieszczenia tymczasowego. Twierdzą, że [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176767]ustawa o ochronie praw lokatorów[/link] nałożyła na gminy obowiązek dostarczania tylko lokali socjalnych oraz zamiennych. Samo więc nałożenie na nie tego obowiązku w kodeksie postępowania cywilnego to zdecydowanie za mało. Inne gminy zaś mają kłopoty z określeniem w swoich uchwałach zasad najmu tych pomieszczeń.

Obecnie w Poznaniu na realizację czeka 1800 wyroków eksmisyjnych.

– [b]Jesteśmy w stanie dostarczyć rocznie od 40 do 50 lokali socjalnych. Pomieszczeń tymczasowych praktycznie nie dostarczamy, bo nawet nie mamy lokali na mieszkania socjalne[/b] – mówi Aleksandra Konieczny z Urzędu Miasta w Poznaniu.

Podobnie jest w Lublinie, tam w kolejce na lokal socjalny czeka ponad 800 wyroków.

– Od zmiany przepisów lokali na pomieszczenia tymczasowe w zasobach gmin nie przybędzie – uważa Ewa Lipińska z Urzędu Miasta w Lublinie. Według niej zmiana dałaby natomiast właścicielom mieszkań zajętych przez osoby czekające na pomieszczenie tymczasowe mocne argumenty do występowania do sądu przeciwko gminie o odszkodowanie za to, że nie dostarcza pomieszczeń tymczasowych.

W Legionowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej z podwarszawskiego Legionowa rozwiązano ten problem.

– Współfinansujemy budowę pomieszczeń tymczasowych, a gmina następnie wynajmuje je osobom, względem których orzeczono eksmisję, a które mieszkają w spółdzielni – wyjaśnił Szymon Rosiak, jej prezes.

[srodtytul][i]Etap legislacyjny: projekt trafił do Sejmu[/i][/srodtytul]

Nie ma eksmisji na bruk. Osobom, którym sąd nie przyznał w wyroku eksmisyjnym prawa do lokalu socjalnego, trzeba dostarczyć pomieszczenie tymczasowe.

Problem w tym, że przepisy dotyczące tych pomieszczeń są nieprecyzyjne.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Nieruchomości
Rynek wtórny. Nie ma co czekać na cenowy cud
Nieruchomości
Tyle sprzedający chcą za mieszkania z drugiej ręki
Nieruchomości
Nowy szef Speedwella w Polsce: wierzymy w rynek mieszkaniowy
Nieruchomości
Wakacje we własnym mieszkaniu w kurorcie
Nieruchomości
Ponad 27 mln euro dla spółki Echo Investment