[i]Jesienią mój 15-letni budynek z pustaków został ocieplony warstwą styropianu, a następnie została położona siatka i specjalna szara masa zabezpieczająca. Nie zdążyłam położyć tynku na wierzchu ściany. Teraz spadł śnieg, przyszły mrozy. Czy ocieplenie nie ulegnie zniszczeniu, nie straci swojej właściwości[/i]?(nazwisko do wiadomości redakcji)
– Technologia ociepleń metodą ETICS jest stosunkowo szybka w wykonaniu i zakłada, że prace powinny być rozpoczęte i zakończone w tym samym sezonie budowlanym. Zdarza się, że wykonawca w trakcie prac prowadzonych jesienią zostaje zaskoczony okresowym spadkiem temperatury poniżej zera.
Jeżeli jednak roboty zostały rozpoczęte wystarczająco wcześnie, to ma zwykle czas na ich dokończenie, zanim zimowa pogoda całkowicie to uniemożliwi. Prawidłowa ocena, czy uda się zakończyć prace przed nastaniem zimy, jest niezmiernie ważna i determinuje dalsze kroki.
Podjęcie ryzyka robót w warunkach obniżonej temperatury wymaga od wykonawcy odpowiedniego przygotowania, np. osłonięcia budynku specjalnymi osłonami zimowymi, użycia nagrzewnic oraz materiałów przystosowanych do pracy w obniżonej temperaturze. Powoduje to znaczny wzrost kosztów. Jeżeli pogoda nie pozwala na kontynuację prac, bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wstrzymanie ich na okres zimowy.
Budynek powinien być do tego odpowiednio przygotowany, tzn. zamknięty, zadaszony i z wykonanym odprowadzeniem wody opadowej z dachu. W przypadku ocieplania styropianem dobrym momentem do wstrzymania robót jest etap po przyklejeniu styropianu i przed wykonaniem warstwy zbrojącej. Czynniki atmosferyczne panujące w czasie jednego sezonu zimowego nie doprowadzą do istotnej destrukcji powierzchni styropianu, pod warunkiem że będzie to dobrej jakości styropian przeznaczony do systemów ociepleń.