[b]Deweloper wydzielił i sprzedał wszystkie mieszkania w budynku jednej spółce. Czy powstaje wspólnota, jeśli właścicielem całego budynku jedna spółka, a wszystkie lokale są wydzielone i mają odrębne księgi wieczyste? Czy na spółce jako właścicielu lokali ciążą obowiązki w zakresie rejestracji wspólnoty? [/b]
- A.K.
Wspólnota mieszkaniowa powstaje wtedy, gdy wyodrębnione lokale w budynku wielolokalowym należą do przynajmniej dwóch różnych właścicieli. Jeśli właścicielem samodzielnych lokali jest jedna osoba fizyczna czy prawna, wspólnota nie powstaje. Nie ma ku temu powodu, gdyż nie ma nieruchomości wspólnej - grunt oraz wszystkie części budynku i urządzenia służą do użytku jednemu właścicielowi wszystkich lokali i to on samodzielnie podejmuje decyzje ich dotyczące.
Trzeba bowiem zaznaczyć, że wspólnota mieszkaniowa jest formą zorganizowania właścicieli lokali po to, by mimo sprzecznych oczekiwań, wymagań i interesów oraz potencjalnych konfliktów działali oni na rzecz zachowania we właściwym stanie wspólnego dobra: gruntu, budynku, urządzeń.
Spółka kupiła od dewelopera całą nieruchomość. Dla powstania wspólnoty mieszkaniowej nie ma znaczenia samo to, że wszystkie lokale w budynku są wyodrębnione i mają księgi wieczyste, gdyż zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]ustawą o własności lokali[/link] (art. 10) właściciel nieruchomości może ustanawiać odrębną własność lokali dla siebie, na mocy jednostronnej czynności prawnej. [b]Wspólnota powstanie dopiero wtedy, gdy spółka jako właściciel budynku, sprzeda którykolwiek z wyodrębnionych lokali innej osobie fizycznej, prawnej lub niemającej osobowości prawnej. [/b]Osoba ta automatycznie stanie się współwłaścicielem nieruchomości wspólnej i będzie miała prawo i obowiązek uczestniczyć w zarządzaniu nią.