Finansowanie dostaw mediów do nieruchomości wspólnej odbywa się w formie comiesięcznych zaliczek uiszczanych przez właścicieli lokali proporcjonalnie do wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej (na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o własności lokali). Natomiast rozliczenie kosztów zużycia w poszczególnych lokalach powinno odbywać się na podstawie regulaminu rozliczeń uwzględniającego liczbę mieszkańców, wskazania liczników, położenie lokalu w bryle budynku itp. Ważne, że w opłaty za zużycie w lokalach nie może być wkalkulowane wynagrodzenia z tytułu kosztów zarządu, gdyż nie dotyczą one nieruchomości wspólnej.
Minister potwierdził, iż wspólnota mieszkaniowa jako jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, może być podatnikiem VAT. Gdy nabywa towary i usługi dla celów nieruchomości wspólnej, to nie świadczy na rzecz właścicieli odrębnych lokali żadnych czynności opodatkowanych VAT. W takiej sytuacji brak jest podstaw do fakturowania wewnętrznych rozliczeń między wspólnotą a jej członkami.
Inaczej jest wtedy, gdy wspólnota nabywa towary i usługi celem zaopatrzenia poszczególnych lokali. Czyni to w swoim imieniu, ale na rzecz właścicieli poszczególnych lokali. Zdaniem Ministra Finansów zakupując towary i usługi, które następnie przyporządkowuje poszczególnym lokalom, wspólnota dokonuje ich odsprzedaży. W takiej sytuacji do rozliczania wydatków z tytułu zakupu, trzeba stosować przepisy o podatku od towarów i usług. Jeśli wspólnota nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego, to dokonywane przez nią czynności w zakresie odsprzedaży powinny być dokumentowane fakturami, wystawianymi zgodnie z zasadami przewidzianymi w art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisach wykonawczych.
Przypomnijmy, że już kiedyś minister finansów prezentował stanowisko w tej samej sprawie.
W interpretacji nr PP1-811/912/03/JW z 23 grudnia 2003 r. uznał jednak, iż brak jest uzasadnienia do fakturowania wewnętrznych rozliczeń między wspólnotą a jej członkami, również jeżeli dotyczy to wyodrębnionych lokali a nie części wspólnej.
Niejednolite było stanowisko sądów administracyjnych. W 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie (sygn. I SA/Rz 803/08) oddalił zaskarżoną przez wspólnotę interpretację fiskusa, że podział kosztów utrzymania lokali użytkowych przez wspólnotę nie jest obrotem. Natomiast 10 marca 2011 r. Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: I FSK 423/10) orzekł, że jeśli wspólnota tylko pośredniczy w zakupie mediów, to dokonuje świadczenia usług w rozumieniu przepisów o VAT. W takiej sytuacji musi wystawiać właścicielom lokali faktury za zużywane w ich mieszkaniach media.