Dotychczas umowy deweloperskie zawierane były zazwyczaj bez zachowania formy aktu notarialnego, co skutkowało brakiem roszczenia nabywcy o ustanowienie odrębnej własności lokalu.
nie tylko określa prawa i obowiązki stron umowy deweloperskiej, zasady i tryb ich zawierania, ale także szczegółowo reguluje treść umowy (art. 2 ustawy). Zgodnie z definicją ustawową zawartą w art. 3 pkt 5 ustawy, umową deweloperską jest umowa, na podstawie której deweloper zobowiązuje się do ustanowienia lub przeniesienia na nabywcę po zakończeniu przedsięwzięcia deweloperskiego prawa do lokalu (domu jednorodzinnego), a nabywca zobowiązuje się do spełnienia świadczenia pieniężnego na rzecz dewelopera na poczet ceny nabycia tego prawa.
„Nowa" umowa deweloperska jest zatem umową nazwaną (jej definicja i postanowienia przedmiotowo istotne zostały określone w ustawie) oraz umową zobowiązującą (zobowiązanie dewelopera do przeniesienia na nabywcę prawa do lokalu), konsumencką, dwustronnie zobowiązującą, odpłatną i wzajemną. Art. 22 Ustawy szczegółowo wylicza wszystkie elementy, które zawierać musi każda umowa deweloperska.
Poza oznaczeniem stron, ceny nabycia, informacji o nieruchomości i jej usytuowaniu, powierzchni pomieszczeń i ich układu, umowa taka zawierać też musi m.in. oznaczenie terminu przeniesienia prawa na nabywcę oraz wysokości i terminy spełniania świadczeń pieniężnych na rzecz dewelopera.