Umowa deweloperska: skutki rezygnacji z umowy deweloperskiej

Zgodnie z ustawą, w przypadku skorzystania przez nabywcę z prawa odstąpienia nie jest dopuszczalne zastrzeżenie tzw. odstępnego

Publikacja: 02.04.2012 07:15

Red

Innymi słowy, prawa nabywcy do odstąpienia od umowy deweloperskiej nie można uzależnić od zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej (art. 30 ust. 1 ustawy).

Szczególne znaczenie ma art. 30 ust. 2 ustawy. Zgodnie z tą regulacją w przypadku skorzystania przez nabywcę z ustawowego prawa odstąpienia umowa uważana jest za niezawartą. Nabywca nie ponosi ponadto żadnych kosztów związanych z odstąpieniem od umowy. Opowiedzieć należy się za interpretacją, zgodnie z którą odstąpienie od umowy deweloperskiej skutkuje unicestwieniem tej umowy ze skutkiem wstecznym (ex tunc).

Wykonanie ustawowego prawa odstąpienia nie powoduje zatem nieważności czy bezskuteczności umowy deweloperskiej, lecz ma dalej sięgające skutki. Ustawodawca zdecydował się bowiem na przyjęcie fikcji niezawarcia umowy. Skutkiem odstąpienia od umowy jest zatem jej zniweczenie, wygaśnięcie stosunku prawnego z mocą wsteczną i zniesienie dotychczasowego obowiązku świadczenia.

Oświadczenie woli nabywcy o odstąpieniu od umowy deweloperskiej jest skuteczne, jeżeli zawiera zgodę na wykreślenie roszczenia o przeniesienie własności nieruchomości złożone w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi, jeżeli został złożony wniosek o wpis takiego roszczenia do księgi wieczystej (art. 31 ust. 1 ustawy).

W razie odstąpienia od umowy przez dewelopera na podstawie zawartej w ustawie deweloperskiej nabywca zobowiązany jest wyrazić zgodę na wykreślenie roszczenia o przeniesienie własności nieruchomości (art. 31 ust. 2 ustawy). Problem może powstać, gdy nabywca odmówiłby takiej zgody, ale musi on mieć świadomość odpowiedzialności odszkodowaczej.

Ustawa deweloperska nie reguluje w pełnym zakresie skutków odstąpienia od umowy. Przyjąć zatem należy, że w tym zakresie odpowiedniemu stosowaniu podlegają przepisy Kodeksu cywilnego regulujące ustawowe prawo odstąpienia. Podstawowe znaczenie będzie tu miał art. 494 k.c., zgodnie z którym strona odstępująca od umowy wzajemnej obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy i może żądać zwrotu tego, co sama świadczyła. Niewykluczone jest także żądanie naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne