Reklama
Rozwiń

Jak urządzić mieszkanie

Jak mieszkaniu z zabytkowymi meblami nadać nowoczesny charakter? Czytelnicy wygrali projekt wnętrz

Aktualizacja: 12.06.2012 15:23 Publikacja: 12.06.2012 14:34

Takie wykończenie salonu i kuchni zaproponowali architekci naszym czytelnikom

Takie wykończenie salonu i kuchni zaproponowali architekci naszym czytelnikom

Foto: Digital Pigment

Serwis Nieruchomości w Rzeczpospolitej razem z architektami z firmy Digital Pigment prowadzą akcję poradniczą dla osób, które zastanawiają się, jak ciekawie urządzić nowy dom lub mieszkanie.

Architekci podpowiadają też, jak wyremontować stary lokal. Czekamy na listy (nieruchomości@rp.pl) od czytelników, którzy potrzebują porady eksperta, jak nadać wnętrzom niepowtarzalny charakter.

Spośród autorów nadesłanych listów architekci z Digital Pigment raz w miesiącu wybiorą osobę, do której pojadą i udzielą fachowej porady. Oprócz bezpłatnego doradztwa (w czasie wizyty w domu czytelnika) autor najciekawszego listu dostanie projekt wnętrza (Patrz więcej szczegółów o akcji).

Czego potrzebuje czytelnik

W tym miesiącu projekt wnętrz wygrali państwo Małgorzata i Mirosław z Warszawy (nazwisko do wiadomości redakcji). Pani Małgorzata napisała do nas: " Rok temu przeprowadziliśmy się do Warszawy z Malborka. Na zakup mieszkania i jego generalny remont przeznaczyliśmy niemal wszystkie fundusze. Zakup mebli zostawiliśmy sobie na potem. Wstawiliśmy więc meble z naszego starego domu. Nie pasują one jednak do stylu wnętrza, które sobie wymarzyliśmy. Jest tu ruda cegła, orzechowo-szare podłogi, kilka antyków po przodkach, ale też nowoczesne akcenty półotwartej kuchni. Czas na wymianę kanapy i komody pod telewizor, zbudowanie witryny na bocznej ściance lodówki i biblioteki w kącie między przedpokojem a salonem. Wiemy, że wszystko powinien łączyć jeden styl. Jaki? Nie możemy się zdecydować. Chodzimy po sklepach, oglądamy, ale nie chcemy wyrzucić pieniędzy w błoto. Potrzebujemy porad projektanta."

Co zobaczyli i poradzili architekci

Architektki Magdalena Kozak-Raszkowska i Katarzyna Garecka z firmy Digital Pigment:

- Czytelnicy kupili w Warszawie mieszkanie, które wymagało generalnego remontu. Przy jego aranżacji skorzystali z profesjonalnej pomocy architekta, jednak po stosunkowo niedługim czasie użytkowania niektóre rozwiązania i wybory okazały się nietrafione.

W częściowo wykończonym mieszkaniu czytelnicy wstawili meble i dekoracje jeszcze ze starego lokum, co wprowadziło w przestrzeni chaos. Czytelnicy są właścicielami pięknych, zabytkowych mebli i obrazów. Marzyli o nowoczesnym i funkcjonalnym wnętrzu, w którym cenne pamiątki będą miały swoją godną ekspozycję.

Jednakże przy nadmiarze kolorów, różnorodności materiałów i niewłaściwych meblach, nie mogło to się udać. Naszym celem było stylistyczne "uspokojenie i scalenie" mieszkania. Stonowałyśmy kolory. W części kuchennej zamiast brązowych elementów, proponujemy grafitowe płyty w połysku na podłogę i szarą szybę na ścianę. Dzięki temu ściana z szafkami kuchennymi utrzymana będzie w jednej, konsekwentnej gamie kolorystycznej.

Sufit podwieszany nad szafkami pomalowany jest na kolor grafitowy, podobnie jak ściana prostopadła z oknami. Mocne, zdecydowane kolory nadadzą wnętrzu wyrazu i charakteru. W oknach mleczne rolety rzymskie oraz dodatkowo grafitowe zasłony przy wyjściu na balkon.

Ciekawym elementem w aranżacji mieszkania czytelników są ceglane ścianki. Cegły mają swoją naturalną, ciemnoczerwoną barwę. W myśl nowej koncepcji aranżacji, proponujemy pomalowanie ich na jasnoszary kolor.  Wciąż będą ładną dekoracją, ale znów, bardziej stonowaną, stanowiącą tło a nie dominantę.

Czytelnicy mieli dylemat z wyborem mebla pod tv. Zaproponowałyśmy białą szafkę z szufladami, lakierowaną na wysoki połysk, która stoi na chromowanych, lekko stylizowanych nóżkach. Inny problem stanowił wybór nowej kanapy. Przy dwójce małych miała być wygodna i praktyczna.

Naszym zdaniem do odświeżonego wnętrza pasuje prosty mebel w jasnoszarej tkaninie. Pokrowiec można zdjąć i uprać, co zdaje egzamin przy małych mieszkańcach. Za kanapą, w miejscu gdzie dziś przyklejona jest tapeta  - ściana z cegiełkami pomalowanymi na szaro.

Pod sufitem podciąg z dodatkowym, halogenowym oświetleniem ścianki. Drewniane słupy, które dziś pomalowane są na zielono-brązowy kolor, w myśl nowej koncepcji, są białe. Nasz pomysł na oświetlenie, które naszym zdaniem nie jest dobrane spójnie to: rezygnacja z plafonu w centralnej części salonu, zamiana zwisów w kuchni na prostą, stalową listwę, z kolei za kanapą zamiast lampek stojących proponujemy dwa dość duże kinkiety mocowane do ściany.

Przedstawiona koncepcja aranżacji sprawi, że inne elementy w mieszkaniu nie będą wyglądały obco - części jadalnianej z pięknymi, antycznymi meblami nie zmieniamy w ogóle.

Wizualizacje: Paweł Gawryluk

Serwis Nieruchomości w Rzeczpospolitej razem z architektami z firmy Digital Pigment prowadzą akcję poradniczą dla osób, które zastanawiają się, jak ciekawie urządzić nowy dom lub mieszkanie.

Architekci podpowiadają też, jak wyremontować stary lokal. Czekamy na listy (nieruchomości@rp.pl) od czytelników, którzy potrzebują porady eksperta, jak nadać wnętrzom niepowtarzalny charakter.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Nieruchomości
Przedmieścia kuszą niższymi cenami mieszkań
Nieruchomości
Najem mieszkań na huśtawce. Ile zapłaci lokator?
Nieruchomości
Rynek wtórny. Nie ma co czekać na cenowy cud
Nieruchomości
Tyle sprzedający chcą za mieszkania z drugiej ręki
Nieruchomości
Nowy szef Speedwella w Polsce: wierzymy w rynek mieszkaniowy