Joanna Targowska z agencji nieruchomości Ober-Haus uważa, że pod względem atrakcyjności inwestycji w mieszkania Kraków należy do ścisłej czołówki polskich miast. Według niej popyt generuje nie tylko rynek lokalny, ale i zewnętrzny, także zagraniczny. – Kraków to prężnie rozwijające się miasto z wyjątkowym klimatem i historią, a także ceniony w całej Europie ośrodek akademicki – podkreśla. Dodaje, że zapotrzebowanie na mieszkania dla studentów jest ogromne, a lokale jako przyszłą inwestycję kupują ich rodzice. – Z kolei dzięki turystycznemu znaczeniu Krakowa ważnym segmentem rynku są mieszkania kupowane pod wynajem krótkoterminowy – zauważa Targowska.
Nie tylko dla studenta
Dorota Jasieńska, dyrektor marketingu i sprzedaży w spółce deweloperskiej KCI, dodaje, że mieszkaniami zainteresowani są również menedżerowie pracujący na Śląsku. – Wraz z rodzinami mieszkają oni w Krakowie, czerpiąc z tutejszej rozrywkowo-edukacyjnej oferty. Pozwala na to dogodne połączenie Krakowa ze Śląskiem – tłumaczy Dorota Jasieńska.
Zbigniew Juroszek, prezes spółki Atal, uważa, że Kraków jest nie tylko przyjazny mieszkańcom, ale sprzyja też prowadzeniu biznesu. – Coraz więcej firm otwiera tu siedziby, powstają liczne centra usługowe – mówi Zbigniew Juroszek. A to generuje popyt na mieszkania.
Także zdaniem Katarzyny Liebersbach-Szarek, pośredniczki z krakowskiej agencji Nieruchomości Łobzowskie, Kraków jest dobrym miejscem na inwestowanie w nieruchomości nie tylko ze względu na studentów. – Są i inne powody. Dziś nie każdy może sobie pozwolić na zakup lokalu. Rata kredytu przekracza średni czynsz najmu. Bardziej się opłaca mieszkanie wynająć – tłumaczy Katarzyna Liebersbach-Szarek. – Kraków jest poza tym dużym centrum usług outsorsowych. Przyjeżdża tu wiele osób do pracy, na dwu-, trzyletnie kontrakty czy roczne staże. To powoduje spory ruch na rynku wynajmu. A ani studenci, ani pracownicy nie chcą już wynajmować byle jakich mieszkań. Oczekują przyzwoitego standardu – podkreśla.
Według pośredniczki z Krakowa, jeśli ktoś ma pieniądze, to pakietowy zakup mieszkań jest korzystniejszy, głównie cenowo. – „Pakietowi" klienci, którzy zgłaszają mieszkania do wynajęcia, oferują najczęściej małe dwu-, trzypokojowe lokale – mówi Katarzyna Liebersbach-Szarek. Według Bartosza Woźniaka z Ober-Haus popyt na mieszkania kupowane pakietowo w większej liczbie wraca także dlatego, że ceny mieszkań w Krakowie stają się coraz bardziej atrakcyjne.