Nieczyszczony komin może doprowadzić do tragedii. Co roku w okresie grzewczym dochodzi do licznych przypadków zaczadzeń.
Tymczasem prawo budowlane przewiduje, że wszyscy zarządcy i właściciele mają obowiązek dbać o stan techniczny swoich budynków. Konkretnie mówi o tym art. 62 ust. 1. Zgodnie z nim kontrole okresowe przeprowadza się raz w roku oraz co pięć lat.
W zakres kontroli rocznych wchodzi sprawdzanie drożności przewodów wentylacyjnych, dymowych, spalinowych. Jeśli przewody okażą się niedrożne albo uszkodzone, to właściciele i zarządcy budynku muszą je naprawić.
O obowiązku czyszczenia kominów stanowi rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Przewiduje ono, że trzeba czyścić zarówno przewody wentylacyjne, jak i dymowe, spalinowe (§ 34).
Najczęściej, bo cztery razy w roku, powinno się to robić w domach, które są opalane węglem, drewnem lub innym paliwem stałym. Rzadziej, bo dwa razy w roku, czyści się te przewody w domach opalanych gazem, olejem lub innym paliwem ciekłym.