Przy tak dużej podaży, kluczowe znaczenie ma właściwe rozpoznanie oczekiwań i potrzeb najemców. Większość firm poszukujących nowych przestrzeni biurowych w związku ze wzrostem zatrudnienia, zwraca uwagę na trzy czynniki: lokalizację, standard techniczny i warunki finansowe. Mając do wyboru szeroki wachlarz nowoczesnych lokali, najemcy wybierają te, które w podobnej cenie oferują więcej niż konkurencja.
Jeśli chodzi o lokalizację, najemcy zwykle przywiązują szczególną wagę do bliskości środków transportu publicznego, dostępu do usług towarzyszących oraz liczby ogólnodostępnych miejsc parkingowych w okolicy.
W przypadku Warszawy, zatłoczone centrum i nieprzejezdny w godzinach szczytu Mokotów, skłaniają najemców do poszukiwania obiektów w innych dzielnicach – np. na Żoliborzu, który do niedawna postrzegany był wyłącznie, jako dzielnica mieszkaniowa. Przewiduję, że trend poszukiwania nowych lokalizacji będzie się utrzymywać.
Biorąc pod uwagę standard technicznego, jednym z kluczowych dla najemców atutów, jest łatwość aranżacji przestrzeni, najlepiej z możliwością jej modyfikowania w zależności od bieżących potrzeb.
Równie ważne są dostępność miejsc parkingowych na terenie obiektu, doświetlenie przestrzeni oraz zastosowanie przyjaznych rozwiązań wentylacyjnych i termoregulacyjnych. Dostęp do naturalnego światła słonecznego zapewniają nie tylko duże przeszklone powierzchnie, ale także brak wysokich zabudowań w sąsiedztwie.
Warunki finansowe wciąż są postrzegane przez wielu najemców jako czynnik najistotniejszy. Najczęściej zwracają oni uwagę na wysokość stawki czynszowej, na opłaty eksploatacyjne.
Najemcy są gotowi zaakceptować wyższy czynsz w zamian za tańszą eksploatację i rozwiązania podnoszące wydajność pracowników. Panujący trend oszczędnościowy często decyduje o wyborze nieruchomości położonych poza centrum miast, co jednak nie musi oznaczać pogorszenia warunków pracy.