Umiera mąż, zostawia mieszkanie, które jest współwłasnością jego i żony, dzieci nie mają. Czy żona musi zgłaszać do urzędu skarbowego fakt, że dziedziczy pół lokalu po mężu? Przecież nie zapłaci podatku w pierwszej grupie...
Bartosz Sankiewicz:
Otrzymanie spadku przez małżonka podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, tzw. PSD, pod warunkiem jego zgłoszenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego (formularz SD-Z2). Trzeba to zrobić w ciągu sześciu miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku (na podstawie art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn – tekst jedn. DzU z 2009, nr 93, poz. 768; dalej: UPSD). W przypadku stwierdzenia nabycia spadku przez notariusza termin sześciu miesięcy należy liczyć od dnia zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia.
A jeśli spadkobierca dowie się o nabyciu spadku po upływie tego terminu?
Wówczas powyższe zgłoszenie należy złożyć w ciągu sześciu miesięcy liczonych od dnia powzięcia tej informacji. Trzeba jednak pamiętać o konieczności uprawdopodobnienia tego faktu przed organem.