Byli właściciele i ich spadkobiercy, ubiegając się o odszkodowanie za wywłaszczenie z nieruchomości i jej zbycia, np. lokatorom kwaterunkowym, powinni dochodzić odszkodowania w ciągu trzech lat od uzyskania orzeczenia stwierdzającego nieważność wywłaszczenia. W tym wypadku nie liczy się stwierdzenie nieważności sprzedaży.
To sedno piątkowego wyroku Sądu Najwyższego (sygnatura akt I CSK 637/12). Jest on ważny także dla innych spraw dotyczących tzw. reprywatyzacji sądowej.
Odszkodowanie za wykupione lokale
Magdalena S. i Piotr R., spadkobiercy przedwojennych właścicieli kamienicy Lilpopów przy ul. Mazowieckiej 7 w Warszawie, wytoczyli sprawę wojewodzie mazowieckiemu, domagając się 1,5 mln zł odszkodowania za osiem lokali wykupionych na początku lat 80.
Kamienicę tę odebrano rodzinie na podstawie tzw. dekretu warszawskiego. Następnie w 1950 r. odmówiono przyznania im własności czasowej.
W 1997 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło nieważność tej decyzji. W rezultacie część nieruchomości zwrócono w naturze. Część jednak nie mogła być oddana, ponieważ została wykupiona przez lokatorów, czyli nastąpiły nieodwracalne skutki prawne.