Z orzecznictwa wynika, że zasadniczym kryterium rozróżnienia umowy o dzieło i umowy o roboty budowlane jest ocena realizowanej inwestycji stosownie do wymagań prawa budowlanego, które reguluje cały proces realizacji inwestycji (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 25 marca 1998 r., sygn. akt II CKN 653/97, z dnia 7 grudnia 2005 r. etc.). Zgodnie z art. 3 pkt 7 prawa budowlanego pojęcie robót budowlanych obejmuje nie tylko budowę, ale również prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego, którym jest budynek z instalacjami i urządzeniami technicznymi lub budowla stanowiąca całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami, lub obiekt małej architektury. Pamiętajmy, że art. 647 k.c. mówi, że: „przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia".
Co powinno się znaleźć w umowie o budowę domu?
Kluczowe, jak w każdej umowie, jest precyzyjne określenie przedmiotu umowy, w tym przypadku umowy o roboty budowlane, określenie obiektu, jaki ma zostać zrealizowany przez wykonawcę.
Należy wskazać miejsce, gdzie dom ma zostać zrealizowany – wskazać oznaczenie nieruchomości (m.in. na podstawie księgi wieczystej). Zalecane jest również zawarcie w przedmiocie umowy informacji o decyzji na pozwolenie na budowę, na podstawie której realizowana będzie inwestycja.
Po określeniu przedmiotu umowy w umowie powinny znaleźć się postanowienia o obowiązkach stron umowy o roboty budowlane. Zgodnie z regulacją kodeksową głównym obowiązkiem wykonawcy jest zrealizowanie obiektu budowlanego zgodnego z projektem i sztuką budowlaną, a inwestor zobowiązany jest do dostarczenia wykonawcy niezbędnych dokumentów oraz do terminowej zapłaty wynagrodzenia. Oczywiście strony mogą dowolnie określić swoje wzajemne obowiązki.
Do zawarcia umowy przez wykonawcę z podwykonawcą potrzebna jest zgoda inwestora