Reforma ksiąg wieczystych przesunięta

W tym roku prawdopodobnie nie będzie można jeszcze wydrukować odpisu na domowej drukarce. Posłowie PO chcą przesunąć datę wejścia w życie nowelizacji.

Publikacja: 22.10.2013 09:13

Reformę przepisów wieczystoksięgowych przewiduje nowelizacja z 24 maja 2013 r. ustawy o księgach wie

Reformę przepisów wieczystoksięgowych przewiduje nowelizacja z 24 maja 2013 r. ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Ma ona wprowadzić możliwość składania wniosków o wydanie odpisu z księgi wieczystej drogą elektroniczną, bez odwiedzania wydziału wieczystoksięgowego czy wysyłania wniosku tradycyjną pocztą. Taki wydruk otrzyma bowiem moc dokumentu urzędowego.

Foto: www.sxc.hu

Dziś w Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka odbędzie się pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Jego autorami jest grupa posłów PO.

– Chcemy przesunąć do 1 lipca 2014 r. datę wejścia w życie przepisów reformujących postępowanie wieczystoksięgowe – tłumaczy Robert  Kropiwnicki, poseł sprawozdawca.

Miały one wejść w życie 1 grudnia 2013 r.

– Prawdopodobnie do tej daty nie uda się rozstrzygnąć przetargu, zorganizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości w celu dostosowania centralnej bazy danych ksiąg wieczystych do nowych wymogów – tłumaczy poseł Kropiwnicki. I dodaje, że jedna z firm startujących w przetargu  złożyła odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej.

Tempo prac nad małą nowelizacją musi być więc ekspresowe. W przeciwnym razie nowe przepisy wejdą w życie i będą prawdopodobnie przez jakiś czas martwe.

Reformę przepisów wieczystoksięgowych przewiduje nowelizacja z 24 maja 2013 r.  ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Ma ona wprowadzić możliwość składania wniosków o wydanie odpisu z księgi wieczystej drogą elektroniczną, bez odwiedzania wydziału wieczystoksięgowego czy wysyłania wniosku tradycyjną pocztą. Taki wydruk  otrzyma bowiem moc dokumentu urzędowego.

Ponadto Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych (CIKW) zacznie wydawać nowy rodzaj dokumentu, tj. wyciąg z księgi wieczystej. Obejmie ona  tylko wybrane, wskazane przez wioskodawcę działy księgi wieczystej. Dzisiaj taki odpis zawiera wszystkie działy księgi, chociaż nie zawsze wnioskodawca potrzebuje aż tylu informacji.

Nowelizacja poszerza także możliwość przeglądania ksiąg wieczystych za pośrednictwem Internetu.  Dzisiaj może je przeglądać każdy, ale trzeba znać ich numery.

Po zmianach możliwe się stanie wyszukiwanie ksiąg  za pomocą różnych haseł, np. po danych osobowych właściciela, adresie, po numerze PESEL czy  REGON.

Z nowej metody wyszukiwania nie skorzystają wszyscy internauci, tylko podmioty wymienione w ustawie. Wśród nich są: notariusze, sądy, komornicy oraz urzędy centralne, takie jak ZUS, urzędy skarbowe, policja, Centralne Biuro Śledcze, Prokuratoria Generalna.

– Rozumiemy, że Sejm  nie ma innego wyjścia , tylko musi przesunąć termin wejścia w życie tych przepisów – mówi Robert Damski, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej.

– Nie ukrywam jednak, że nie cieszymy się z tego powodu. Każdy dzień zwłoki we drożeniu tych przepisów utrudnia przeprowadzenie szybkiej egzekucji – dodaje rzecznik.

Jeszcze do niedawna komornicy uczestniczyli w pilotażowym programie, dzięki któremu mogli korzystać z rozszerzonej e-przeglądarki ksiąg wieczystych. Wszyscy bardzo ją chwalili. Ich zdaniem pozwala na skuteczniejsze prowadzenie egzekucji. Można błyskawiczne ustalać nieruchomości dłużnika. Wystarczy znać jego nazwisko. Łatwiej także się zorientować, czy nieruchomość jest już obciążona np. hipoteką.

etap legislacyjny: pierwsze czytanie

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr