Reklama
Rozwiń

O przekształcenie użytkowania wieczystego we własność może wystąpić tylko użytkownik

O przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności może wystąpić tylko użytkownik wieczysty nieruchomości

Publikacja: 23.10.2013 09:07

O przekształcenie użytkowania wieczystego we własność może wystąpić tylko użytkownik

Foto: www.sxc.hu

Jeżeli jedynym takim użytkownikiem  jest spółdzielnia mieszkaniowa, takie uprawnienia przysługują tylko spółdzielni, a nie jej członkom. Uiszczanie, za jej pośrednictwem, opłat za użytkowanie wieczyste, nie czyni z nich współużytkownikow wieczystych — orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. I OSK 3062/ 12 i I OSK 3063/12).

Użytkowanie wieczyste może być ustanowione na nieruchomości, będącej własnością państwa lub gminy. Sabina M., będąca członkiem Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Żoliborz Centralny, wystąpiła w  do Zarządu Dzielnicy Żoliborz w Warszawie o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności dwóch działek. Na jednej znajduje się boks garażowy, wybudowany z własnych środków, na drugiej stoi spółdzielczy budynek, w którym wnioskodawczyni ma własnościowe mieszkanie. Obie działki chciałaby nabyć na własność.

Zarząd odmówił wszczęcia postępowania w tej sprawie, a Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało postanowienie w mocy. Zgodnie z art. 1 ustawy z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości, z takim żądaniem mogą wystąpić jedynie osoby fizyczne i prawne, będące 13 października 2005 r. użytkownikami wieczystymi nieruchomości. Z księgi wieczystej oraz wypisu z rejestru gruntów i budynków wynika, że jedynym uprawnionym użytkownikiem wieczystym obu działek jest  WSM Żoliborz Centralny. Prawo to spółdzielnia nabyła w grudniu 1968 r. aktem notarialnym. Wnioskodawczyni jest jedynie jej członkiem  mającym prawo do lokalu, bez prawa do gruntu. Nie ma więc statusu strony, ani podstaw do wszczęcia postępowania uwłaszczeniowego.

W skargach do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie oraz w skargach kasacyjnych do NSA, Sabina M. nie zgodziła się z tezą, że to WSM   jest jedynym użytkownikiem wieczystym. Jej zdaniem może starać się o uwłaszczenie jako współużytkownik wieczysty. Uiszcza bowiem, za pośrednictwem spółdzielni, opłatę za wieczyste użytkowanie.

Oba sądy stwierdziły, że ani wzniesienie garażu z własnych środków, ani ponoszenie opłat za użytkowanie wieczyste nie dają podstaw do uznania Sabiny M. za współużytkownika wieczystego. Członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, jak również prawa do garaży, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów eksploatacji i utrzymania nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale oraz nieruchomości wspólnych. Dotyczy to również opłat za użytkowanie wieczyste, wnoszonych za pośrednictwem spółdzielni.

Reklama
Reklama

Udział w postępowaniu o przekształcenie prawa użytkowania w prawo własności konkretnej nieruchomości jest związany z prawem do tej nieruchomości —  przypomniał NSA, oddalając skargi kasacyjne Sabiny M. Jak wynika z wypisu z ewidencji gruntów oraz z księgi wieczystej, jako właściciel wspomnianej nieruchomości figuruje m.st. Warszawa, natomiast jedynym użytkownikiem wieczystym jest WSM. Sabina M. nie przedłożyła żadnych dowodów, że to jej, a nie spółdzielni przysługuje prawo użytkowania wieczystego gruntu. Nie spełnia więc ustawowych przesłanek do przekształcenia.

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Prawo karne
Ziobrowe prawo trzyma się mocno. Dlaczego resort Bodnara wstrzymuje zmiany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama