Będzie nowa ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych. W piątek uchwalił ją Sejm. Wejdzie w życie 1 stycznia 2014 r. Przygotowanie tych uregulowań wymusił w 2012 r. Trybunał Konstytucyjny. W swoim orzeczeniu z 12 lipca 2012 r. stwierdził on niekonstytucyjność 24 artykułów obowiązującej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.
1,2 mln osób w Polsce posiada działki. Najwięcej jest ich w dużych miastach
Niekonstytucyjne przepisy stracą ważność 21 stycznia 2014 r. Do tego czasu muszą wejść w życie nowe uregulowania, w przeciwnym razie może dojść do likwidacji części z 5 tysięcy ogrodów.
Jakie zmiany
Nowa ustawa przewiduje, że Polski Związek Działkowców przekształci się w stowarzyszenie ogrodowe, a jego oddziały terenowe pozostaną jego jednostkami organizacyjnymi. W ciągu 12 miesięcy we wszystkich ogrodach działkowych muszą się jednak odbyć zebrania. W ich trakcie działkowcy mają podjąć decyzję, czy pozostają w strukturach przekształconego w stowarzyszenie PZD czy też powołają do życia nowe stowarzyszenie, które będzie zarządzało ogrodem. Przejmie też ono dotychczasowy majątek ogrodu. Sami działkowcy zdecydują też, czy chcą być członkami stowarzyszenia ogrodowego czy nie. Jeżeli zrezygnują z niego, nie stracą prawa do działki. Dalej będą mogli ją uprawiać. Dziś członkostwo w PZD i prawo do działki są ze sobą ściśle powiązane.
4600 ogrodów mamy w Polsce. Działkowcami są głównie emeryci (42 proc.) i renciści (11 proc.)