- Inwestycyjny zakup mieszkania na wynajem wciąż może dać wysokie stopy zwrotu. Najwyższe średnie zyski przynoszą nieruchomości w Gdańsku, Łodzi i Warszawie. Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny, a każda inwestycja obarczona jest ryzykiem - zastrzega Marcin Krasoń, analityk z firmy doradczej Home Broker.
Więcej niż z lokaty
Podkreśla, że biorąc pod uwagę oparte na medianach stawki rynkowe, kupno mieszkania na wynajem nadal przynosi atrakcyjniejsze od lokat bankowych i obligacji skarbu państwa zyski.
- Średnia rentowność najmu netto dla najważniejszych ośrodków miejskich wzrosła w ciągu dwóch miesięcy z 4,13 do 4,20 proc. w skali roku - podaje Marcin Krasoń. Wskaźnik ten jest zróżnicowany w zależności od miasta. - Rentowności są liczone na podstawie ofert wynajmu mieszkań zamieszczanych w serwisie Domiporta.pl, pomniejszonych o 5 proc. w przeliczeniu na mkw. powierzchni oraz średnich cen transakcyjnych lokali, po jakich klienci Home Broker i Open Finance dokonują transakcji zakupu - tłumaczą przedstawiciele Domiporta.pl i Home Broker. - W wyliczeniach (pod uwagę bierzemy medianę, która urealnia dane zmniejszając wagę ofert znacząco odstających od średnich) uwzględniane zostały dane z siedmiu ważnych rynków nieruchomości: Gdańska, Gdyni, Krakowa, Łodzi, Poznania, Warszawy i Wrocławia - dodają.
Jak podaje Marcin Krasoń, za wynajem mkw. mieszkania trzeba zapłacić średnio 30,75 zł. To o 2,03 proc. więcej niż dwa miesiące wcześniej (30,14 zł). W ostatnich dwóch miesiącach stawki najmu spadły w Gdańsku i Gdyni, a w pozostałych miastach wzrosły – najbardziej w Warszawie (o 5,42 proc.), Wrocławiu (o 4,62 proc.) i Łodzi (o 4,21 proc.) - wyliczają eksperci z Home Brokera.
Z analiz wynika, że biorąc pod uwagę wartości bezwzględne, najem jest najdroższy w Warszawie. Na wynajem mkw. lokalu w stolicy trzeba mieć średnio 42,2 zł miesięcznie. - Na drugim biegunie są Łódź (23,3 zł) oraz Poznań (26,2 zł) i Gdynia (26,5 zł). Wynajem mieszkania w Warszawie jest więc średnio o ponad 83 proc. droższy niż w położonej o godzinę drogi od niej Łodzi - mówi Marcin Krasoń.
Jest w czym wybierać
Analityk zauważa, że po jesiennym spadku liczby ofert (o ok. 6 proc.), w kolejnych miesiącach znów wzrosła liczba ogłoszeń mieszkań na wynajem. Jak tłumaczą eksperci Home Brokera, to normalne zjawisko. - Jesienią, w związku z rozpoczęciem roku akademickiego, liczba ogłoszeń zwykle spada. Wiele mieszkań znajduje bowiem najemców. Zimą zaś na ich miejsce pojawiają się nowe - mówi Marcin Krasoń,
Z danych Domiporta.pl oraz Home Broker i Open Finance wynika, że najwyższą oczekiwaną rentowność netto mają mieszkania kupione na wynajem w Gdańsku, Łodzi i Warszawie. - Z obliczeń wynika, że kupujący mieszkanie na wynajem w tych miastach może (przy założeniu 10,5-miesięcznego okresu najmu w ciągu roku oraz uwzględnieniu czynszu i podatku) liczyć na 4,5 proc. zysku w skali roku w Gdańsku i Łodzi oraz 4,7 proc. w Warszawie. Mieszkanie we Wrocławiu może przynieść 4,2 proc. zysku, a w Poznaniu 3,9 proc. Najmniej atrakcyjnie prezentują się dane dla Gdyni (3,8 proc.) i Krakowa (3,7 proc.). - szacują analitycy z Home Brokera i portalu Domiporta.pl.