Trzeba bowiem wiedzieć, że pula pieniędzy przeznaczonych na dopłaty w programie MdM nie jest nieograniczona. Na każdy rok wyznaczono bowiem tylko określoną kwotę.
Na liście banków, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i mogą udzielać preferencyjnych kredytów, jest już siedem instytucji. Do pierwszych banków – Pekao SA i PKO BP – dołączyły kolejno Getin Noble Bank oraz Alior, BOŚ i dwa banki zrzeszające banki spółdzielcze: BPS i SGB.
Czy trzeba ?się spieszyć
Z punktu widzenia klienta chcącego kupić mieszkanie z dopłatą pośpiech w składaniu wniosku kredytowego będzie słusznym krokiem, bo zgodnie z zapisami ustawy pula dopłat jest ograniczona i działa tutaj zasada „kto pierwszy, ten lepszy".
W pierwszym roku obowiązywania ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania kwota dopłat nie może przekroczyć 600 mln zł, co powinno wystarczyć na 20–25 tys. kredytów. To kilkanaście procent rocznego wolumenu kredytów hipotecznych w Polsce.
W kolejnych latach pula będzie rosnąć – do kolejno 715, 730, 746 i 762 mln zł w 2018 roku, kiedy to będzie można składać ostatnie wnioski o dofinansowanie w ramach „Mieszkania dla młodych".