W zależności od powierzchni lokalu mieszkalnego sprzedaż może zostać opodatkowana według stawki 8 lub 23 procent. Co do zasady stosuje się stawkę 8 proc. jako właściwą dla obiektu budowlanego zaliczonego do tzw. budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.
Do tego budownictwa zalicza się lokale mieszkalne o powierzchni do 150 mkw. włącznie. Zgodnie z art. 41 ust. 12c ustawy o VAT, jeżeli lokal mieszkalny jest większy niż 150 mkw. (lub dom jednorodzinny jest większy niż 300 mkw.), wtedy stawka 8 proc. znajdzie zastosowanie do części lokalu, natomiast pozostała część w zakresie przewyższającym powierzchnię 150 mkw. zostanie opodatkowana według stawki 23 proc.
Jeżeli czytelnik zamierza kupić mieszkanie o powierzchni 200 mkw., wtedy cena sprzedaży 150 mkw. będzie opodatkowana według stawki VAT 8 proc., a cena pozostałych 50 mkw. – 23 proc. VAT.
Znacznie bardziej problematycznie wygląda zagadnienie opodatkowania garażu. Przede wszystkim garaż może stanowić przynależną do lokalu mieszkalnego część nieruchomości wspólnej albo udział w oddzielnej nieruchomości, którą stanowi garaż podziemny jako lokal użytkowy (w obu przypadkach z prawem do wyłącznego korzystania z określonego miejsca postojowego). Literalne brzmienie ustawy o VAT nie zalicza garażu do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, co nie dawałoby prawa do opodatkowania sprzedaży tej nieruchomości według stawki 8 proc. Z drugiej jednak strony, w przypadku gdy garaż stanowi część nieruchomości wspólnej, nie ma możliwości nabycia samego ?lokalu bez odpowiedniego udziału w tej części. Taka transakcja stanowi jedną dostawę towaru, co – według orzecznictwa sądów administracyjnych oraz Trybunału Sprawiedliwości UE – determinuje stosowanie do niej jednolitej stawki VAT.
W praktyce orzeczniczej wykształciły się dwa odrębne modele opodatkowania garażu stawką VAT. Jeżeli garaż stanowi część nieruchomości wspólnej (nie jest odrębnym lokalem, nie posiada odrębnej księgi wieczystej), wtedy jego sprzedaż wraz z lokalem jest traktowana jako jednolite świadczenie – jedna transakcja i jest ona objęta stawką właściwą dla lokalu mieszkalnego: standardowo 8 proc. lub jak w przypadku czytelnika – według stawki 8 proc. dla „pierwszych" 150 mkw. oraz 23 proc. dla pozostałej części.