Spór pomiędzy dwoma małżeństwami – właścicielami sąsiadujących ze sobą nieruchomości – o wykorzystywanie budynku gospodarczo-garażowego znalazł w ubiegły wtorek finał w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym (sygn. akt II SA/Bk 895/13). Małżonkowie twierdzili, iż jest on wykorzystywany niezgodnie z przeznaczeniem, a dokładniej do wykonywania napraw warsztatowych samochodów. Skargi A. i M. C. nie przyniosły, jednak oczekiwanego rezultatu przez nich rezultatu przed organami nadzoru budowlanego.
Drobne naprawy
Początkowo na skutek licznych interwencji A. i M. C. postępowanie w sprawie zmiany sposobu użytkowania spornego budynku prowadził Powiatowy Inspektor Budowlany. W trakcie dwóch kontroli (jedna z nich była niezapowiedziana) urzędnicy nie stwierdzili użytkowania budynku jako usługowego, jak również aby mógł być tak wykorzystywany. Co prawda T.B. wykonywał naprawy własnych samochodów osobowych i dostawczych, jednak nie stanowiło to wykonywania działalności polegającej na prowadzeniu napraw warsztatowych, bowiem odbywało się nieodpłatnie i wyłącznie w samochodach, należących do T.B. i jego małżonki.
Odnosząc się do przedłożonej przez pełnomocnika małżonków C. dokumentacji fotograficznej Powiatowy Inspektor Budowlany stwierdził, iż są to zdjęcia archiwalne, niepotwierdzające świadczenia usług naprawczych. Zdaniem Inspektora drobne naprawy typu wymiana świecy, żarówek, paska klinowego czy akumulatora nie świadczyły o prowadzeniu usługowej działalności naprawczej, a tym samym o dokonanej zmianie sposobu użytkowania obiektu.
Dokonując wykładni art. 71 ust. 1 pkt 2 prawa budowlanego w zakresie przesłanki zmiany sposobu użytkowania, Powiatowy Inspektor Budowlany stwierdził, że zmianą będzie tylko taka, która zmieni warunki w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska lub będzie wywoływała konieczność wykonania robót budowlanych. Natomiast wykonywanie drobnych napraw własnych samochodów nie spełnia wymienionych przesłanek.
Powiatowy Inspektor Budowlany postanowił, więc o umorzeniu postępowania w sprawie zmiany sposobu użytkowania budynku. Tę decyzję utrzymał w mocy Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, który stwierdził, że wykonywanie napraw na własne potrzeby nie można uznać za zmianę sposobu użytkowania obiektu na cele usługowe.