Rynek nieruchomości może być odpowiedzią na wypalenie zawodowe bankowców. Z badań przeprowadzonych przez dr Marię Magdalenę Gulewicz wynika, że aż 80 proc. pracowników z tego sektora czuje zmęczenie i wyczerpanie.
Wspomniana badaczka przyjrzała się strukturze zatrudnienia w bankowości, gdzie od ponad dekady liczba pracowników spada. Powodem nie są jedynie zmiany wywołane zachowaniami klientów banków, którzy alokują swoje środki, czy też znacząca zmienność i nieprzewidywalność rynków finansowych w kwestii oferowanych usług.
Ale także internet, który stał się dziś głównym obszarem funkcjonowania bankowości. W konsekwencji powyższych czynników, jak i wzrostu nacisku na wydajność pracy, od 2008 roku karierę bankowca zakończyło ponad 15 tysięcy pracowników. To spadek o 10 proc.
Jak wskazuje Gulewicz 64 proc. pracowników regularnie pracuje po godzinach, a prawie co piąty ponad 10 godzin więcej w ciągu miesiąca. Standardem jest praca w czasie choroby oraz w trakcie urlopu, do której przyznaje się więcej niż połowa ankietowanych. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest nadmiar pracy. W takich warunkach o wypalenie nie trudno. Nie mówiąc już o możliwości złapania właściwego balansu i wyważeniu czasu poświęcanego na pracę i życie prywatne.
Dobrego „bankowca" cechuje natomiast duża zadaniowość, umiejętność kalkulacji ryzyka, doskonała organizacja pracy i ekonomiczna wiedza. Funkcjonowanie na tak wysokich obrotach wymaga sporego nakładu energii.