Koszty wynajmu mieszkań w ramach cyklicznej akcji „Wynajmuj bezpiecznie" liczą portal Szybko.pl i sieciowa agencja Metrohouse. - W rankingu prezentujemy średnie ceny ofertowe w poszczególnych dzielnicach, obliczone na podstawie ofert zamieszczonych w serwisie Szybko.pl - podaje Marta Kosińska, analityk tego portalu.
Na długi czas
A Marcin Jańczuk z agencji Metrohouse dopowiada, że ze względu na dużą liczbę ofert mieszkań na wynajem, wciąż możliwe są negocjacje stawek. - Jednym z najskuteczniejszych argumentów podczas rozmów z właścicielem jest długi okres wynajmu. Wielu właścicieli mieszkań jest gotowych na ustępstwa cenowe w zamian za pewność, że najemca będzie płacił czynsz na czas i podpisze umowę, która zagwarantuje wynajem na co najmniej dwanaście miesięcy - podkreśla Marcin Jańczuk.
W jego ocenie w przypadku studentów plusem może być również podpisanie umowy przez rodziców, którzy stają się właściwe gwarantem regularnych płatności. - Możliwe jest także obniżenie czynszu w zamian za niewielki remont mieszkania. Może więc warto zaproponować właścicielowi odmalowanie lokalu w zamian za odpowiedni rabat? - podpowiada.
Jak podkreśla Marcin Jańczuk, łatwiej negocjować stawki czynszu dużych mieszkań trzy- i i czteropokojowych. - Mniejsze lokale są bardziej popularne, i jeśli tylko ich cena nie jest wygórowana, nie ma większych trudności ze znalezieniem najemcy - tłumaczy Marcin Jańczuk. - Nie oznacza to, że stawek za mniejsze lokale nie można negocjować. Kwota, którą jesteśmy w stanie wynegocjować, zależy od wielu czynników. Z doświadczeń pośredników wynika, że jest to średnio od 5 do 10 proc. ceny wywoławczej - podaje.
Łódź
- To czwarte miasto w rankingu największych polskich ośrodków akademickich. Około 120 tys. studentów, 23 wyższe uczelnie - mówi Marta Kosińska. - Łódź zajmuje pierwsze miejsce w rankingu kosztów wynajmu. Łódzcy studenci zapłacą najmniej w kraju. Na kawalerkę na Bałutach czy Łodzi Górnej trzeba mieć ok. 770 złotych. Mieszkanie dwupokojowe, wszędzie poza Śródmieściem, to koszt ok. 1200-1250 złotych, a za trzy pokoje trzeba zapłacić od 1360 na Bałutach do 2 tys. w Śródmieściu - dodaje.