Ile trwa załatwianie formalności budowlanych w największych miastach

W aglomeracjach nawet ponad rok czeka się na wydanie warunków zabudowy, a powinno – góra 60 dni.

Publikacja: 08.10.2014 07:30

Ile trwa załatwianie formalności budowlanych w największych miastach

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Ile trwa załatwianie formalności budowlanych w 14 największych miastach, sprawdził i przedstawił w swoim raporcie ?Polski Związek Firm Deweloperskich. Nie wygląda to różowo.

Rok to reguła

– Okazuje się, że coraz większy problem stwarzają warunki zabudowy, które wydaje się na terenach nieobjętych miejscowym planem – mówi Konrad Płochocki, dyrektor PZFD.

Z raportu wynika, że w 2013 r. że w 9 proc. przypadków czas czekania na wydanie decyzji wyniósł ponad rok (czyli więcej o 2 proc. niż rok wcześniej), w 23 proc. od 180 do 365 dni. Tylko w ?16 proc. inwestorzy otrzymali je o czasie, czyli przed upływem 60 dni.

Tymczasem kodeks postępowania administracyjnego przewiduje, że jedynie w trudnych wypadkach na wydanie tej decyzji powinno się czekać dłużej niż 60 dni.

Trochę lepiej sytuacja wygląda, gdy chodzi o pozwolenia na budowę. W 63 proc. czekało się na nie do 65 dni, tylko w 26 proc. od 65 do 180 dni i w 11 proc. – od 180 do 365 dni.

Łódź liderem

Najszybciej i najsprawniej formalności budowlane załatwiają urzędnicy w Łodzi. Na szarym końcu są Szczecin, Lublin i Warszawa.

– Wielką niespodzianką jest Wrocław, od lat krytykowany, który w 2013 r. zajął drugie miejsce, tuż za Łodzią – powiedział Płochocki.

Ratusz Warszawy uważa ocenę Związku Firm Deweloperskich za krzywdzącą.

– Wnioski trafiają do nas bez kompletu dokumentów, musimy ciągle zawieszać postępowania i żądać dostarczenia co rusz nowego dokumentu – tłumaczy Bartosz Milczarczyk, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Warszawie. – Poza tym stolica jest największą aglomeracją miejską w Polsce, w ub. r. wydaliśmy 2,2 tys. warunków zabudowy i 2,4 tys. pozwoleń na budowę. To dużo – dodaje.

Skąd ta różnica między warunkami zabudowy a pozwoleniem na budowę? Zdaniem mec. Rafała Dębowskiego odpowiedź jest prosta.

– W wypadku pozwoleń liczba stron w postępowaniu jest ograniczona. Nie biorą w nim udziału np. organizacje społeczne, inaczej niż w wypadku warunków zabudowy – tłumaczy.

Poza tym w odniesieniu do pozwoleń na budowę przepisy przewidują, że jeżeli inwestor spełni wszystkie warunki przewidziane prawem, to starosta (prezydent miasta na prawach powiatu) musi je wydać. Jeśli chodzi natomiast o warunki zabudowy, zależy to od uznania urzędnika.

Sami samorządowcy są przeciwni wydawaniu warunków zabudowy. Od wielu już lat Andrzej Porawski, dyrektor Związku Miast Polskich, postuluje, by je zlikwidować.

Były różnego typu projekty ustaw w tej sprawie. Dotychczas jednak nie wcielono żadnego w życie.

Ile trwa załatwianie formalności budowlanych w 14 największych miastach, sprawdził i przedstawił w swoim raporcie ?Polski Związek Firm Deweloperskich. Nie wygląda to różowo.

Rok to reguła

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo