Senatorowie chcą odblokować wykup na własność mieszkań lokatorskich wybudowanych ze środków Krajowego Funduszu Mieszkaniowego (KFM). Obecnie przekształcenia te utrudniają niejasne przepisy.
Parlamentarzyści proponują więc nowelizację ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne, a także ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego. Chcą też zmienić przepisy ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (dalej: ustawa mieszkaniowa).
Przez długie lata obowiązywał w przepisach zakaz wykupu mieszkań lokatorskich wybudowanych ze środków KFM. Zmieniło się to 11 października 2011 r., ale tylko teoretycznie. Weszły wtedy w życie przepisy, które zniosły zakaz wykupu. Chodzi o nowelę ustawy mieszkaniowej. Wykreśliła ona z ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych przepis, który zawierał zakaz zbywania mieszkań lokatorskich.
Nowelizacja określiła też zasady zbycia. Parlamentarzyści nie zauważyli jednak, że w ustawie jest jeszcze art. 15e ust. 2. Zgodnie z nim lokale mieszkalne wybudowane z wykorzystaniem kredytu ze środków KFM nie mogą być, pod rygorem nieważności, wyodrębnione na własność, nie może być dla nich także ustanowione spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.
Podobny zakaz zawierała nowela ustawy o BGK. W praktyce uniemożliwiło to przekształcenia. Senatorowie, by naprawić ten błąd, proponują, by w ustawie o BGK wykreślić ust. 3 w art. 17. Dzięki temu raz na zawsze zostaną wyeliminowane wątpliwości dotyczące wykupu. Parlamentarzyści proponują też usunąć nieścisłość z art. 15e.