Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnord:
- W niektórych projektach w Warszawie podwyżki cen mieszkań wyniosły do 5 proc. Dla klienta poszukującego mieszkania kluczowa jest lokalizacja inwestycji, a także standard wykonania projektu i dodatkowe atuty, stąd nabywcy godzą się na wyższe ceny.
Piotr Wiak, wiceprezes zarządu ds. handlowych w Rafin:
- Firma Rafin prowadzi stabilną politykę finansową, jednak lekkie korekty cen w wybranych inwestycjach miały miejsce. Obecna dobra koniunktura i sytuacja na rynku przyczyniły się tego, że zainteresowanie klientów naszą ofertą nie maleje.
Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej firmy Robyg:
- Ceny mieszkań w inwestycjach Robyg odpowiadają bieżącej sytuacji rynkowej. Z
pewnością w najbliższym czasie zauważalny będzie wzrostowy trend cenowy na rynku nieruchomości.
Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Ronson Development:
- W tym roku średnie ceny w naszych inwestycjach wzrosły o ok. 1 - 3 procent. Popyt na nowe mieszkania utrzymuje się na wysokim poziomie. Koniunktura gospodarcza jest dobra, więc niewykluczone, że ceny mogą jeszcze wzrosnąć o kilka procent. Na przykład w naszej najnowszej warszawskiej inwestycji Moko na Mokotowie, wprowadzonej do sprzedaży w sierpniu, już dwukrotnie podnieśliśmy ceny po 1 proc.
Kamila Kaliniak, reprezentująca Tynkbud-1:
- Deweloperzy podnoszą standard segmentu popularnego, za czym idzie wzrost cen. Prowadzimy aktualnie inwestycje w trzech doskonale skomunikowanych warszawskich lokalizacjach. Usytuowanie osiedli wpływa na wysokość cen gruntów, a co za tym idzie cen mieszkań.
Joanna Kubiak, dyrektor sprzedaży i marketingu w Vantage:
- Cena transakcyjna faktycznie nieco wzrosła, nie są to jednak duże zmiany. Istotne dla klientów jest to, że jesteśmy bardzo elastyczni, jeśli chodzi o warunki końcowe zakupu, dotyczy to nie tylko ceny, ale również harmonogramów płatności i terminów odbiorów mieszkań.
Piotr Kijanka, dyrektor ds. sprzedaży w Wawel Service:
- Ceny nieruchomości w Krakowie nieznacznie rosną już od początku 2013 roku. Przeciętny koszt zakupu mieszkania zwiększył się o ok. 5,73 proc. W następnych miesiącach możemy spodziewać się kolejnych skoków cenowych. Średnie ceny w inwestycjach Wawel Service są wciąż o kilkaset złotych niższe niż w podobnych projektach na rynku. Zauważalny jest również spadek zainteresowania mieszkaniami w najtańszym segmencie cenowym. Krakowianie nabywają coraz droższe mieszkania.
Agnieszka Wójcik, dyrektor zarządzająca ds. sprzedaży i marketingu w Wikana:
- W naszych inwestycjach ceny ofertowe rosną wraz z poziomem zaawansowania prac budowlanych, gdyż dyskonto z tytułu ryzyka budowlanego maleje wraz z postępem realizacji projektu deweloperskiego. Tak zarysowana strategia cenowa jest jednym z obszarów zmian, jakie wprowadziliśmy, ponieważ jeszcze do niedawna zdarzało się, że transakcje sprzedaży były realizowane poniżej progu rentowności, co odbijało się negatywnie na wynikach finansowych. Nie zauważamy żadnych wyraźnych tendencji do zmian w zakresie gustów i preferencji klientów w ostatnim czasie.