Całkowite zasoby magazynowe w Polsce to już 16,9 mln mkw. - Popyt brutto w I półroczu tego roku przekroczył 1,6 mln mkw. Do użytku oddano ponad 1,1 mln mkw. nowej powierzchni, a w budowie jest 2,2 mln mkw. - podają analitycy JLL. - Zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe widoczne było na niemal każdym rynku w Polsce. Popyt brutto - ponad 1,6 mln mkw. został wygenerowany przez szereg umów średniej wielkości, a nie przez spektakularne skalą transakcje. Z kolei popyt netto, czyli uwzględniający nowe umowy i ekspansje - sięgnął 1,1 mln mkw.
- W pierwszym półroczu zaobserwowaliśmy spadek udziału nowych umów i ekspansji w całkowitym popycie. Natomiast niemal 350 tys. mkw. zostało wynajętych w ramach renegocjacji kontraktów - wskazuje Tomasz Mika, dyrektor działu powierzchni magazynowo-przemysłowych JLL w Polsce. - Jednym z czynników tej sytuacji był bez wątpienia kończący się okres umów najmu podpisanych w latach 2013-2014, kiedy rynek przeżywał okres wzmożonego rozwoju - komentuje.
Najbardziej aktywni byli operatorzy logistyczni, sieci handlowe i lekka produkcja, którzy łącznie odpowiadali za prawie 80 proc. popytu netto w I połowie 2019.
- Popyt na powierzchnie magazynowe był widoczny w całym kraju, a największą aktywność najemców zarejestrowaliśmy w okolicach Warszawy, gdzie podpisano umowy łącznie na 460 tys. mkw., we Wrocławiu – 276 tys. mkw. oraz Polsce centralnej – 216 tys. mkw. - mówi cytowany w komunikacie Maciej Kotowski, analityk rynku w JLL. - Z kolei na rynkach spoza tzw. wielkiej piątki popyt brutto sięgnął 240 tys. mkw., z czego na nowe umowy przypadło 186 tys. mkw. Coraz bardziej widać rozwój Kielc, Podkarpacia czy Białegostoku. Deweloperzy gromadzą tam kolejne grunty pod przyszłe inwestycje.
- Od stycznia do czerwca do użytku oddano ponad 1,1 mln. mkw. i było to historycznie najlepsze I półrocze pod względem nowej powierzchni na rynku. W rezultacie, całkowita podaż powierzchni magazynowej w Polsce osiągnęła poziom 16,9 mln mkw. - mówi Maciej Kotowski. - Liderem pod względem wolumenu nowej podaży pozostaje Polska centralna, gdzie w I połowie roku ukończono ponad 250 tys. mkw. Był to najszybciej rozwijający się rynek w Polsce, którego zasoby przez ostatni rok powiększyły się o ponad 35 proc.