Ile trzeba mieć nieruchomości, aby stać się przedsiębiorcą? Fiskus nie ma pewności, co pokazują najświeższe interpretacje. A dla osób, które zarabiają na wynajmie, to spory problem. Konsekwencje wyboru niewłaściwej formy rozliczenia mogą być bowiem opłakane.
19 proc. zamiast 8,5
– Załóżmy, że właściciel kilku wakacyjnych apartamentów płaci 8,5-proc. ryczałt od przychodów – mówi Beata Hudziak, doradca podatkowy, partner zarządzający w kancelarii 8Tax. – Działa w sposób ciągły, powtarzalny, zorganizowany i chce na tym zarobić. Spełnia więc przesłanki działalności gospodarczej. Jeśli fiskus go przekwalifikuje, będzie musiał naliczyć podatek według skali: 18 albo 32 proc. Z reguły kończy się to zapłatą zaległości i odsetek za zwłokę. Jako przedsiębiorca ma też prawo do 19-proc. stawki liniowej, nie wolno jednak jej wybrać wstecz. Fiskus może też uznać, że wynajmujący powinien płacić 17-proc. ryczałt, jeśli zakwalifikuje najem do usług obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania. Na tę formę rozliczenia też nie można zdecydować się wstecz – tłumaczy ekspertka.
Jakie jest ryzyko przekwalifikowania wykonywanych czynności? Spore, bo interpretacje są ciągle niejednolite. Przykładowo, Izba Skarbowa w Katowicach w czerwcu (interpretacja nr IBPBII/2/4511-370/15/MW) uznała, że właściciel pięciu domków rekreacyjnych nie może płacić 8,5-proc. ryczałtu. Wynajem jest bowiem szeregiem cyklicznych, powtarzalnych okresowo, w sposób zorganizowany i ciągły czynności, podejmowanych w celach zarobkowych. Nie mieści się więc w pojęciu tzw. najmu prywatnego. Jest to klasyczna działalność gospodarcza.
Interpretacyjna ruletka
Dwa miesiące wcześniej ta sama katowicka IS była łaskawsza dla mężczyzny, który otrzymał w darowiźnie od rodziców udziały w wynajmowanych 38 lokalach. Stwierdziła, że nie ma przeszkód, aby przychód rozliczać w ramach najmu prywatnego (interpretacja nr IBPBII/2/4511-20/15/NG).
Spójrzmy też na dwie sprawy rozpatrywane przez Izbę Skarbową w Warszawie. W nowszej nie zgodziła się na rozliczanie ryczałtem mężczyzny, który zamierza wynajmować pięć mieszkań. Stwierdziła, że najem na tak szeroką skalę spełnia wszystkie przesłanki uznania za działalność gospodarczą. Jest nastawiony na osiągnięcie zysku i nie może być prowadzony inaczej niż w sposób zorganizowany i profesjonalny (interpretacja nr IPPB1/415-705/14-2/IF). W starszej zaakceptowała rozliczanie ryczałtem wynajmu 13 mieszkań (interpretacja nr IPPB1/415-2/12-2/EC).