Odpowiednie zaaranżowanie biura może nie tylko podnieść jego standard, dopasowując przestrzeń do najnowszych designerskich trendów, ale również zwiększyć wydajność pracy przebywających tam osób. Wszystkie odbierane bodźce, takie jak kolory, dźwięki czy tekstury, potrafią kształtować nasz nastrój. W ostatnich latach pojawił się nurt w nauce zwany psychologią przestrzeni. Na czym on dokładnie polega?
Psychologia przestrzeni stanowi połączenie dwóch pozornie niezwiązanych ze sobą dziedzin – architektury i psychologii. Skupia się na badaniu relacji człowieka z otoczeniem, w którym się znajduje, i wpływie środowiska na samopoczucie oraz zachowanie. Pozwala także na analizowanie zależności między przebywaniem w danej przestrzeni a efektywnością ludzkich działań. Według badaczy tego nurtu psychologicznego długie przebywanie w niewłaściwie urządzonym wnętrzu może negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie.
Najważniejszą rolę w postrzeganiu przestrzeni wokół nas odgrywają czynniki wizualne, na które składają się m.in. kolory, kształty i rozmieszczenie przedmiotów. Niezwykle istotne jest również oświetlenie. Niezależnie od miejsca chcemy, aby światło było dopasowane do sytuacji – w restauracji będą to klimatyczne lampy, a w sklepach jasne, białe świetlówki. Z kolei nowoczesne biurowce coraz częściej wyposażane są w duże okna od podłogi po sufit, które sprawiają, że budynek zyskuje elegancki i ponadczasowy wygląd, a przestrzeń wewnątrz wydaje się większa. W standardowych godzinach pracy w biurze przy odpowiednim rozplanowaniu budynku można korzystać ze światła naturalnego i tym samym ograniczyć użycie sztucznego oświetlenia do minimum. Dodatkowo okna umożliwiają obserwowanie otoczenia, co może wpływać pobudzająco na kreatywność pracowników.
Wizualne aspekty nie są jedynymi, na które powinniśmy zwracać uwagę, kształtując przestrzeń wokół siebie. Wpływ na nasze samopoczucie mają także otaczające nas dźwięki lub ich brak. O ile przy planowaniu mieszkania kwestia ta może wydawać się sprawą drugorzędną, o tyle podczas wybierania miejsca pracy ma ona bardzo duże znaczenie. Jeżeli zagospodarowywana przestrzeń ma służyć nam jako biuro, to warto zwrócić uwagę na jej przygotowanie – zwłaszcza przy tworzeniu stanowisk pracy w formie popularnego modelu open space.
Innym obszarem wartym przemyślenia jest rozstawienie mebli i sprzętów w taki sposób, aby wnętrze było funkcjonalne, a pracownik miał swobodę w poruszaniu się i nie czuł się osaczony. Dodatkowo pewną rolę mogą też odgrywać walory tekstylne, jak faktura przedmiotów, którymi się otaczamy.