Mocne uderzenie na rynku PRS

Budimex Nieruchomości zbuduje 2,5 tys. lokali dla funduszu Heimstaden Bostad. A to dopiero początek ekspansji.

Aktualizacja: 27.05.2021 21:15 Publikacja: 27.05.2021 20:45

Budimex Nieruchomości działa w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu

Budimex Nieruchomości działa w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu

Foto: materiały prasowe

Mamy kolejną spektakularną transakcję na rozwijającym się w Polsce rynku instytucjonalnego najmu mieszkań (PRS). Budimex Nieruchomości został ostatecznie przejęty przez nowych właścicieli i od razu zawarł umowę z funduszem Heimstaden Bostad, graczem numer trzy w Europie.

Deweloper w ciągu pięciu lat ma dostarczyć funduszowi 2,5 tys. lokali za 3,1 mld koron szwedzkich, czyli 1,37 mld zł. Chodzi o projekty na różnym etapie zaawansowania, stanowiące 40 proc. obecnego portfela Budimeksu Nieruchomości.

Ziemia obiecana

Kilka miesięcy temu Heimstaden kupił 700 mieszkań od Marvipolu, a wcześniej 640 lokali od Eiffage Immobilier Polska. W ciągu pięciu lat Szwedzi mają dysponować nad Wisłą portfelem 4 tys. lokali. Umowa z Budimeksem Nieruchomości oznacza ekspansję poza Warszawę.

– Pozyskujemy mieszkania w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu i Poznaniu. Będziemy brać aktywny udział w projektowaniu, wyposażaniu i meblowaniu niektórych lokali, a także zapewnianiu dodatkowych usług dla najemców, m.in. recepcji, kawiarni czy sklepów – powiedział Stanislav Kubáček, szef zespołu odpowiedzialnego w Heimstadenie za przejęcia w Europie Środkowo-Wschodniej i Niemczech.

– Transakcja Heimstadena z Budimeksem Nieruchomości to kolejny dowód na atrakcyjność polskiego sektora living – podkreślił Maximilian Mendel, dyrektor działu inwestycji mieszkaniowych JLL, kierujący pracami zespołu doradzającego Szwedom przy transakcji w kwestiach handlowych.

– Polska stała się nowym celem dla międzynarodowego kapitału, a aktywa mieszkaniowe inwestycją pierwszego wyboru. Istnieje silny fundamentalny popyt na lokale na wynajem, a zwroty z inwestycji są zdecydowanie wyższe niż w Europie Zachodniej. Na dodatek policentryczna struktura miejska w Polsce zapewnia skalowalność. Inwestorzy w coraz większym stopniu dostrzegają te mocne strony i chętnie je wykorzystują – dodał.

Budimex Nieruchomości został sprzedany, ponieważ jego właściciel, giełdowa Grupa Budimex, doszedł do ściany, jeśli chodzi o możliwości finansowania wzrostu. Spółka w ostatnich dwóch latach sprzedawała po prawie 1,7 tys. lokali. Podkreślano, że nowy inwestor będzie mógł postawić na ekspansję na rynku PRS, czyli najmu instytucjonalnego mieszkań – a to wiąże się z mrożeniem potężnej gotówki na dekady oraz relatywnie powolnym uzyskiwaniem zwrotu z najmu.

Wobec Budimeksu Nieruchomości nowi inwestorzy – Cornerstone i czeska Grupa Crestyl – mają ambitne plany.

– Chcemy stworzyć znaczącego regionalnego gracza działającego na rynku mieszkań na sprzedaż oraz mieszkań na wynajem. Ta transakcja to pierwszy krok – skomentował Paweł Dębowski, partner zarządzający w Cornerstone.

– Przyszłość polskiego rynku nieruchomości rysuje się bardzo optymistycznie. Mimo stałego wzrostu w ostatnich latach liczba lokali w przeliczeniu na mieszkańca wciąż jest dużo niższa niż średnia unijna. Ponadto polski rynek mieszkaniowy nadal jest niespójny, co stwarza ogromne możliwości. Jesteśmy przekonani, że nasze partnerstwo z Cornerstone i Budimeksem Nieruchomości pozwoli nam osiągnąć znakomite rezultaty – dodał Omar Koleilat, prezes Grupy Crestyl.

Kolejki chętnych

Rozwój rynku zachęca firmy doradcze do rozbudowywania kompetencji. Do zespołu corporate finance & valuation w Savills dołączył Jacek Kałużny, odpowiedzialny wcześniej za biuro finansów funduszy i finansowania projektów w PFR Nieruchomości oraz zarządzanie portfelami dwóch funduszy inwestycyjnych aktywnych na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Ekspert będzie doradzać w projektach z sektora living – to zarówno lokale na wynajem, jak i prywatne domy studenckie.

– PRS, prywatne domy studenckie, a z czasem budownictwo senioralne, to rynki, które w Polsce są na początku drogi, ale mają olbrzymi potencjał – zaznaczył Kamil Kowa, członek zarządu i dyrektor działu corporate finance & valuation w Savills. – Nasza firma globalnie posiada bardzo silne zaplecze i bogate doświadczenie w obsłudze tych klas aktywów. Również w Polsce doradzaliśmy klientom w ich pionierskich transakcjach w tych sektorach. Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na profesjonalne usługi doradcze zdecydowaliśmy się znacząco wzmocnić nasze kompetencje – dodał.

Państwowy Fundusz Mieszkań na Wynajem, który ma w zasobach 2 tys. lokali, to dziś największy gracz na rynku, ale niebawem przegonią go prywatni inwestorzy. Rynek PRS przyciąga do Polski kolejne fundusze, ale i aktywizuje coraz więcej topowych deweloperów, także z warszawskiej giełdy. Echo Investment w sojuszu z amerykańskimi inwestorami buduje platformę Resi4Rent, która do końca tego roku będzie dysponować portfelem 2,3 tys. lokali, a do 2025 r. ma zwiększyć zasób do 10 tys.

W czerwcu ruszy najem pierwszych lokali platformy Vantage Rent utworzonej przez niemiecki fundusz TAG Immobilien, który przejął Vantage Development. W tym roku portfel ma liczyć 500 lokali, by w ciągu kilku lat urosnąć do 10–11 tys.

Marvipol po wspomnianej transakcji z Heimstadenem nie wyklucza kolejnych tego typu. Sprzedaż pojedynczych projektów mają na koncie Dekpol Development, Unidevelopment, współpracy z graczami z rynku PRS nie wykluczają Develia czy Lokum.

Mamy kolejną spektakularną transakcję na rozwijającym się w Polsce rynku instytucjonalnego najmu mieszkań (PRS). Budimex Nieruchomości został ostatecznie przejęty przez nowych właścicieli i od razu zawarł umowę z funduszem Heimstaden Bostad, graczem numer trzy w Europie.

Deweloper w ciągu pięciu lat ma dostarczyć funduszowi 2,5 tys. lokali za 3,1 mld koron szwedzkich, czyli 1,37 mld zł. Chodzi o projekty na różnym etapie zaawansowania, stanowiące 40 proc. obecnego portfela Budimeksu Nieruchomości.

Pozostało 90% artykułu
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu
Rynek nieruchomości
W mieszkaniówce przedwiośnie