Dotacje z UE: pieniądze na projekty budowlane

Energooszczędne oświetlenie, nowoczesne systemy ogrzewania, ocieplanie ścian i podłóg - wszystko to można sfinansować z unijnych dotacji.

Aktualizacja: 19.06.2016 12:33 Publikacja: 19.06.2016 09:32

Dotacje z UE: pieniądze na projekty budowlane

Foto: Bloomberg

Pierwsze konkursy już ruszyły. Na uzyskanie dofinansowania mogą liczyć zarówno samorządy, jak i wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe.

Na okna i audyt

Unijne pieniądze na lata 2014-2020 w znacznej mierze mają być wydatkowane na zastosowanie odnawialnych źródeł energii, także w budownictwie. To wielka szansa dla szpitali, urzędów, szkół czy spółdzielni mieszkaniowych. Warunki poszczególnych konkursów różnią się od siebie, ale większość z nich przewiduje zbliżony zakres prac, w tym wymianę źródeł ciepła na bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego, ocieplenie ścian budynków, podłóg, dachów, wymianę okien, budowę lub przebudowę systemów wentylacji i klimatyzacji, a także instalację indywidualnych liczników ciepła.

Można także sfinansować koszty towarzyszące prowadzonym inwestycjom - w tym przede wszystkim opracowanie audytu energetycznego, który pozwoli zdiagnozować sytuację w danym budynku i ocenić, jaki zakres prac powinien zostać wykonany, by możliwe stało się osiągnięcie wskaźników wymaganych w danym konkursie. Dotacji na termomodernizację budynków można szukać zwłaszcza w programach regionalnych, skierowanych do poszczególnych województw.

Dodatkowo do wzięcia są pieniądze rozdzielane w ramach ogólnopolskiego programu Infrastruktura i Środowisko. Instytucją, która zajmuje się podziałem środków z tego programu, przeznaczonych na modernizację energetyczną budynków, jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. Najbliższy konkurs zostanie ogłoszony 30 czerwca. Przewiduje dofinansowanie projektów, których celem jest wspieranie efektywności energetycznej w sektorze mieszkaniowym.

O dotacje mogą starać się wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Pieniądze będzie można przeznaczyć na kompleksowe inwestycje obejmujące m.in. ocieplanie ścian i podłóg, przebudowę systemów grzewczych czy instalację klimatyzacji. Na razie trwają jednak prace nad aktami prawnymi, które pozwolą finansować instalację systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii. - Wejście w życie nowej ustawy o OZE, a zarazem brak rozporządzenia o udzielaniu pomocy publicznej (będzie ono opracowane przez ME prawdopodobnie w dwa - trzy miesiące od chwili wejścia w życie ustawy), spowoduje zapewne zmiany w Szczegółowym Opisie Osi Priorytetowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – informuje Sławomir Kmiecik, rzecznik prasowy NFOŚ. - Jeśli chodzi o modernizację budynków z wykorzystaniem OZE to z powodu braku rozporządzenia, o którym mowa powyżej, koszty związane z instalacją OZE w tym poddziałaniu nie są kosztami kwalifikowanymi - dodaje.

Jak podkreśla, sytuacja ta może ulec zmianie, trwają bowiem rozmowy w tej sprawie. Czasu jest jeszcze sporo - termin zakończenia naboru wniosków upływa 31 października.

Liczniki i termostaty

Kolejny konkurs, który ma zostać ogłoszony wkrótce, skierowany jest do województwa małopolskiego. Planowany nabór obejmować będzie modernizację energetyczną budynków użyteczności publicznej. Regulamin konkursu przewiduje sfinansowanie wymiany źródeł ciepła, także z możliwością zastosowania odnawialnych źródeł energii. Co ważne, na dotacje będą miały szanse tylko te projekty, które zostały ujęte w wykazie przedsięwzięć uzgodnionych dla danego subregionu, zatwierdzonego uchwałą zarządu województwa małopolskiego.

Ponadto wnioskodawcy pisząc projekty będą musieli oprzeć się na zapisach posiadanego audytu energetycznego. Wymagane jest również osiągnięcie określonego poziomu wskaźników – w tym uzyskanie poprawy efektywności energetycznych o co najmniej 25 proc. Wśród inwestycji, które będzie można uwzględnić w projekcie i uzyskać na nie dofinansowanie znajduje się m.in. montaż indywidualnych liczników ciepła, termostatów, wymiana urządzeń grzewczych.

Zaletą tego projektu jest możliwość wnioskowania o dotacje przez różne podmioty - mogą to być samorządy terytorialne, ich związki i stowarzyszenia, jednostki organizacyjne samorządów posiadające osobowość prawną, jednostki naukowe, uczelnie, instytucje kultury, podmioty lecznicze, organizacje pozarządowe, a także kościoły i związki wyznaniowe.

- Realizowane projekty mają przyczynić się do znacznego zwiększenia wykorzystania energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii i tym samym ochrony środowiska naturalnego – mówi wicemarszałek województwa małopolskiego Stanisław Sorys. I dodaje:  - Wykorzystując naturalne uwarunkowania i lokalne potencjały chcemy zapewnić bezpieczeństwo energetyczne regionu, a także wypełnić cele zapisane w pakiecie klimatyczno-energetycznym. Inwestować musimy więc nie tylko w rozwój samych źródeł energii lecz również w sieci elektroenergetyczne służące przyłączeniu nowych jednostek wytwórczych energii z OZE. Inne podobne konkursy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 to „głęboka modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej – ZIT" i „głęboka modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej - inwestycje regionalne".

Pierwszy konkurs będzie przeprowadzony przez stowarzyszenie Metropolia Krakowska w trybie zamkniętym. Wnioskodawcy zostali wybrani wcześniej w konsultacjach społecznych, w których brali udział włodarze Krakowa i 14 ościennych gmin. Wspierane będą inwestycje w zakresie głębokiej modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej wraz z wymianą źródeł ciepła, w tym z możliwością zastosowania odnawialnych źródeł energii.

Na rolety i żaluzje

Szanse na podobne dotacje mają także mieszkańcy województwa podkarpackiego. Konkurs rusza tu 30 czerwca i potrwa do 8 września. Inwestycje, które będą miały szanse na uzyskanie dotacji, to m.in.: ocieplenie ścian, stropów, fundamentów, stropodachów lub dachów, modernizacja lub wymiana stolarki okiennej, montaż rolet i żaluzji, wymiana instalacji ogrzewania i elektrycznej, a także oświetlenia na energooszczędne.

Inwestycje będą mogły być przeprowadzone w budynkach wielorodzinnych, a więc takich, w których znajdują się co najmniej dwa lokale mieszkalne. Do aplikowania o dofinansowanie uprawnione są m.in. samorządy, ich związki i stowarzyszenia, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, TBS-y, organizacje pozarządowe.

Projekty realizować będzie można też w partnerstwie. Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektów to 500 tys. zł, zaś maksymalna dopuszczalna kwota dofinansowania wynosi 10 mln zł. To niejedyne konkursy, jakie zostaną ogłoszone w najbliższych miesiącach.

Podobne nabory pojawią się także w innych województwach. Obejmować będą podobny zakres prac, choć mogą różnić się rodzajem podmiotów uprawnionych do dofinansowania albo kwotą, jaką będzie można uzyskać. Niewątpliwie nacisk stawiany na promowanie odnawialnych źródeł energii w budownictwie może okazać się szansą na przeprowadzenie kompleksowej renowacji budynków, zarówno należących do administracji publicznej, jak i spółdzielczych czy zarządzanych przez wspólnoty mieszkaniowe.

Pierwsze konkursy już ruszyły. Na uzyskanie dofinansowania mogą liczyć zarówno samorządy, jak i wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe.

Na okna i audyt

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu