Uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim obowiązkowo będą uczyć się tylko jednego języka obcego. Do tej pory musieli się uczyć dwóch. Od września mogą kontynuować ich naukę, ale tylko jeśli zechcą. Zgodnie z nowymi ramowymi planami nauczania szkoły będą mogły też uczyć języka migowego.
Rodzice dzieci niepełnosprawnych wydadzą mniej na ich kształcenie. Uczniowie niewidomi, słabowidzący, mający trudności w uczeniu się lub komunikowaniu się, w tym uczniowie niesłyszący i słabosłyszący, z upośledzeniem umysłowym, autyzmem i afazją, otrzymają bezpłatne adaptacje podręczników do pierwszej i drugiej klasy. Uczniowie niewidomi i słabowidzący otrzymają zaś bezpłatne adaptacje podręczników dostępnych na rynku. Gminy, w których uczą się uczniowie niewidomi i słabowidzący, mogą też otrzymać od MEN dodatkowe środki na wydruk materiałów pomocniczych dla tych dzieci.
Uczniowie niepełnosprawni z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego otrzymają zaś dofinansowanie w ramach programu rządowego „Wyprawka szkolna" (z wyjątkiem uczniów, którzy dostaną podręczniki).
podstawa prawna: rozporządzenie z 29 grudnia 2014 r. DzU z 31 grudnia 2014 r., poz. 1993