Zasiadający w powiatowych zespołach ds. orzekania o niepełnoprawności alarmują - osoby, które pobierają wysokie świadczenia związane z niepełnosprawnością, wycofują już złożone wnioski o wydanie orzeczenia lub wstrzymują się z ich złożeniem. To efekt przedłużenia ważności orzeczeń. Będą ważne do 30 września lub do wydania nowego orzeczenia.
- We wrześniu prawdopodobnie znów pojawi się problem z terminowością wydawania orzeczeń w powiatowych zespołach , a nawet kolejki mogą być dłuższe, ponieważ przepisy przedłużyły również te orzeczenia, które nie były przedłużane w trybie covidowym — mówi Marzenna Perkowska przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Poznaniu.
Skutki pandemii dla osób z niepełnosprawnościami
Podczas pandemii, aby nie narażać osób z niepełnosprawnościami na zarażenie wirusem, ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności na czas określony została wydłużona na podstawie ustawy covidowej – do upływu 60. dnia od odwołania stanu zagrożenia epidemicznego. Powstały ogromne zaległości, więc do nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów dopisano przepisy przedłużające terminy ważności orzeczeń. Pod koniec roku znów naprędce je wydłużono. Zgodnie z uchwaloną w grudniu ustawą orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, które zachowało ważność na podstawie art. 23 ustawy z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw, albo którego okres ważności upłynął po 5 sierpnia 2023 r. i przed 30 września 2024 r., zachowuje ważność do 30 września 2024 r. Jednak nie dłużej niż do dnia, w którym nowe orzeczenie o niepełnosprawności albo nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, stanie się ostateczne. To ostatnie zastrzeżenie powoduje, że osoby z niepełnosprawnościami wycofują wnioski o orzeczenie. Wydłużona ważność orzeczenia gwarantuje bezpieczeństwo finansowe. Ale nie rozwiązuje problemu kolejek.
Czytaj więcej
Orzeczenia o niepełnosprawności, których ważność upływa lub upłynęła po 5 sierpnia 2023 r. oraz te "przedłużone" podczas epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego, zachowają ważność aż do 30 września 2024 r.
- Spodziewam się, że jeśli wszyscy złożą wnioski na początku września, bo zgodnie z przepisami zespół ma 30 dni na wydanie orzeczenia, to zespoły ponownie będą miały problem z terminowym załatwieniem spraw. Wystarczyło zagwarantować możliwość korzystania z uprawnień do dnia rozpatrzenia wniosku przez zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności pod warunkiem złożenia wniosku na 30 dni przed końcem ważności orzeczenia. Zespołom natomiast należało wydłużyć czas na rozpatrzenie tych wniosków lub wydłużyć ważność orzeczeń do końca września, pod warunkiem wcześniejszego złożenia wniosku. To dałoby powiatowym zespołom czas na wydanie orzeczenia – mówi Marzenna Perkowska.