Zdaniem HFPC sprawozdanie ma charakter ogólnikowy i w znacznej mierze poprzestaje na przedstawieniu regulacji prawnych, bez wskazywania konkretnych działań. W uwagach zaznaczono, iż przepisy tzw. ustawy równościowej nie zapewniają pełnej ochrony osób z niepełnosprawnościami przed dyskryminacją w zakresie dostępu do zabezpieczenia społecznego, usług, opieki zdrowotnej i kształcenia. Ponadto HFPC podkreśliła, że osoby z niepełnosprawnościami nie mają zagwarantowanej możliwości pełnego korzystania z praw politycznych – głosowania oraz kandydowania wyborach. Jednocześnie HFPC zwróciła uwagę na kwestię niedostatecznej sądowej kontroli nad przebywaniem osób ubezwłasnowolnionych w domach pomocy społecznej.
HFPC wskazała również na interwencje Rzecznika Praw Obywatelskich, w których sygnalizowane były m.in. problemy z dostosowaniem obiektów użyteczności publicznej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. RPO odnosił się również do konieczności zapewnienia równego dostępu do informacji przekazywanych za pomocą telewizji i Internetu.
„Także w swoich wystąpieniach wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na nieprzestrzeganie uprawnień osób z niepełnosprawnościami przyznanych na gruncie Konwencji" – mówi dr Dorota Pudzianowska, Koordynatorka Programu Artykuł 32 HFPC.
W uwagach przywołane zostały interwencje HFPC m.in. w sprawie niedostosowania bankomatów do potrzeb osób niewidomych oraz braku dostosowania przebiegu egzaminów prawniczych dla osób z niepełnosprawnościami.
Polska zobowiązana jest złożyć ostateczne sprawozdanie z wykonania Konwencji do września 2014 roku.