Dworce autobusowe, których właścicielami są samorządy, mają zostać dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przewiduje to projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, który przygotowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Wymóg stworzenia udogodnień na dworcach autobusowych, m.in. dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, obejmie miasta, w których mieszka przynajmniej 50 tys. osób, oraz te, w których rocznie obsługiwanych jest powyżej 500 tys. pasażerów.

Na takich wyznaczonych dworcach niepełnosprawni powinni mieć ułatwione przemieszczanie się do stanowiska odprawy czy poczekalni. Również wejście do autobusu (i wyjście z niego) ma być ułatwione przez zastosowanie np. windy lub innych udogodnień. Tacy pasażerowie powinni mieć możliwość załadowania i odebrania bagażu. A autobusy ruszające z przystosowanych dworców mają umożliwić przewiezienie ze sobą psa przewodnika. Ich wykaz będzie prowadził minister właściwy do spraw transportu (obecnie minister infrastruktury i rozwoju). Od niego ma też zależeć, czy dany obiekt w ogóle trafi na listę. Odmówi umieszczenia na niej tych, które nie będą spełniały odpowiednich wymagań. A taki wykaz poinformuje pasażerów o ograniczonej sprawności ruchowej, z których lokalizacji mogą wygodnie wyruszyć w podróż. Ponadto minister ma kontrolować dworce.

Zgodnie z projektem nowelizacji pasażerowie autokarów będą mogli łatwiej dochodzić swoich praw. W razie np. nieuwzględnienia reklamacji przez przewoźnika zwrócą się ze skargą do głównego inspektora transportu drogowego. Tak będzie w przewozach międzynarodowych. Gdzie indziej pasażerowie skierują się z pretensjami na przedsiębiorcę świadczącego usługi przewozów krajowych. Te skargi  rozpatrzy organizator publicznego transportu zbiorowego, czyli gmina, związek międzygminny, powiat, związek powiatów albo województwo.

etap legislacyjny: Komitet do spraw Europejskich