Reklama
Rozwiń

Urząd skarbowy nie może ograniczać prawa do ulgi rehabilitacyjnej

Gdy podatnik choruje od dziecka może skorzystać z odliczenia w PIT dla niepełnosprawnych, nawet jeśli orzeczenie o stopniu niepełnosprawności uzyskał już po wydatku na operację.

Aktualizacja: 02.06.2015 12:10 Publikacja: 02.06.2015 11:59

Urząd skarbowy nie może ograniczać prawa do ulgi rehabilitacyjnej

Foto: www.sxc.hu

Dobra wiadomość dla osób niepełnosprawnych, które w swoich rozliczeniach korzystają z tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził korzystną dla nich wykładnię ustawy o PIT.

Kanwą sporu w sprawie był wniosek o interpretację podatkową. Podatniczka wyjaśniła w nim, że zgodnie z orzeczeniem miejskiego zespołu do spraw orzekania o Niepełnosprawności ze stycznia 2012 r. została zaliczona do lekkiego stopnia niepełnosprawności.

Ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od listopada 2011 r. Ale orzeczenie potwierdza też, że niepełnosprawność istnieje od urodzenia. Z opisu wynikało, że jest ona następstwem wrodzonej dysplazji obu stawów biodrowych.

Kobieta wskazała, że zabiegi rehabilitacyjne przez długi czas pozwalały jej na normalne funkcjonowanie. Jednak w 2009 r. stan obu bioder drastycznie się pogorszył. Wtedy była zmuszona poddać się artroskopii stawu biodrowego. Prawy lekarze zoperowali jej w 2010 r., a lewy rok później.

Drugi zabieg miał miejsce w kwietniu 2011 r. Podatniczka zapytała czy koszt poniesiony na zabieg rehabilitacyjny metodą artroskopii stawu biodrowego podlega odliczeniu w PIT za 2011 r. jako wydatek związany z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych?

Fiskus odmówił kobiecie prawa do ulgi. Przy czym nie wypowiedział się czy opisaną operację można zakwalifikować do wydatków rehabilitacyjnych. W jego ocenie podatniczka w ogóle nie mogła skorzystać z ulgi, bo w momencie ponoszenia wydatku nie miała jeszcze orzeczenia o niepełnosprawności.

Kobieta zaskarżyła interpretację i wygrała. Najpierw rację przyznał jej Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Zgodził się, że warunkiem odliczenia wydatku poniesionego na cele rehabilitacyjne jest posiadanie m.in. orzeczenia o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawność. Z ustawy nie wynika jednak, że odliczeniu podlegają tylko wydatki poniesione od daty uzyskania tego orzeczenia.

To stanowisko zaakceptował NSA (sygn. akt II FSK 997/13). Przypomniał, że aby podatnik mógł skorzystać z ulgi, w roku podatkowy w którym poniesiono wydatek musi on być osobą niepełnosprawną i posiadać orzeczenie o jednym z trzech stopni niepełnosprawności. Jak zauważył sędzia NSA Jerzy Płusa podatniczka w 2011 r. uzyskała orzeczenie o stopniu niepełnosprawności z którego, co ważne wynikało, że ma ona miejsce od urodzenia. Tym samym w 2011 r. była osobą niepełnosprawną i w momencie dokonywania odliczenia posiadała już stosowne orzeczenie. W takim przypadku zdaniem NSA co do zasady mogła skorzystać z ulgi, pomimo, że wydatek był poniesiony przed uzyskaniem orzeczenia. Do rozstrzygnięcia w sprawie pozostaje tylko to czy opisana operacja daje prawo do odliczenia, bo fiskus nie zajął się tą kwestią. Wyrok jest prawomocny.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono