- Przypadki kanibalizmu wśród niedźwiedzi polarnych to fakt od dawna znany, ale obawiamy się, że kiedyś takie przypadki były rzadko spotykane. Obecnie są dość często odnotowywane - powiedział ekspert ds. niedźwiedzi polarnych Ilja Mordwintsew, cytowany przez agencje Interfax.

- Stwierdzamy, że kanibalizm u niedźwiedzi polarnych wzrasta - uważa naukowiec z Instytutu problemów ekologii i ewolucji im. A. N. Siewiercowa.

Podczas wykładu w Petersburgu poinformował, że takie zachowanie wśród niedźwiedzi polarnych może być spowodowane brakiem dostępu do pożywienia.

- W niektórych porach roku nie ma wystarczającej ilości jedzenia, a duże samce atakują młode samice - mówił.

Jednocześnie liczba odnotowanych przypadków może być większa z powodu wzrostu liczby osób, które pracują w Arktyce. Wcześniej informowali o tym naukowcy, teraz doniesienia pochodzą także od pracowników firm naftowych i wojska.

Inny rosyjski naukowiec, Władimir Sokołow, który kierował wyprawami arktycznymi, powiedział, że w tym roku niedźwiedzie polarne ucierpiały głównie z powodu wyjątkowo ciepłej pogody na Spitsbergenie. 

Sokołow przewiduje, że niedźwiedzie polarne ostatecznie nie będą już polować na lodzie morskim i zostaną zamknięte na obszarach przybrzeżnych i archipelagach wysokogórskich.