Kosmiczny brak symetrii

Trzej tegoroczni laureaci to uczeni z Japonii i Stanów Zjednoczonych. Uznanie zyskały ich prace dotyczące fundamentalnych zasad budowy materii i wszechświata

Aktualizacja: 08.10.2008 08:11 Publikacja: 08.10.2008 01:13

Prof. Toshihide Maskawa, Uniwersytet w Kioto

Prof. Toshihide Maskawa, Uniwersytet w Kioto

Foto: AFP

Nagrodę otrzymali: Amerykanin japońskiego pochodzenia Yoichiro Nambu oraz Japończycy Makoto Kobayashi i Toshihide Maskawa – za badania związane z tzw. spontanicznym łamianiem symetrii. Uczeni podzielą między siebie 10 mln koron szwedzkich (ok. 3,5 mln zł). Komisja noblowska nagrodziła prace dotyczące budowy materii i wszechświata. – Jestem bardzo szczęśliwy, że pan Nambu otrzymał nagrodę. Sądziłem, że największe szanse ma w tym roku – powiedział Toshihide Maskawa.

W roku 1960 Yoichiro Nambu opisał spontaniczne złamanie symetrii językiem matematyki. Złamaniem symetrii próbował wyjaśnić różnice pomiędzy masami poszczególnych cząstek elementarnych. Prace Nambu okazały się użyteczne przy tworzeniu Modelu Standardowego, który opisuje zachowanie najmniejszych cząstek materii.

[wyimek]Na początku istnienia wszechświata było tyle samo materii co antymaterii [/wyimek]

– Zjawisko łamania symetrii występuje w wielu działach fizyki, ale szczególne znaczenie ma w dziedzinie cząstek elementarnych – tłumaczy prof. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz z Zakładu Fizyki Kwantowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Fizycy są przekonani, że wszystkie istniejące cząstki pierwotnie mają masę równą zeru. Nabieranie masy przez cząstki fizycy tłumaczą właśnie łamaniem symetrii.

Nambu był jednym z pierwszych fizyków przekonanych, że łamanie symetrii pomiędzy masami poszczególnych cząstek elementarnych występuje w przyrodzie na skutek działania jakichś jej praw. Teoria ta została rozwinięta i zaowocowała hipotezą istnienia tzw. cząstki Higgsa, która nadaje masę wszystkim cząstkom. Istnienie cząstki Higgsa nie zostało jeszcze potwierdzone doświadczalnie.

Dziś teoria zaproponowana przez Nambu opisuje poczatki wszechświata w następujacy sposób: kiedy był jeszcze bardzo młody i panowały w nim bardzo wysokie temperatury, wszystkie cząstki miały masę zerową. I dopiero gdy zaczęło się ochładzać, niektóre z nich zdobywały masę w mechanizmie łamania symetrii.

Makoto Kobayashi i Toshihide Maskawa – otrzymali Nobla za sformułowanie teorii dotyczacej łamania innej symetrii tzw. symetrii CP. To zjawisko polegające na zamianie cząstki na antycząstkę (lub odwrotnie). Uczeni wykazali w latach 70., że Model Standardowy trzeba rozszerzyć o kilka rodzajów kwarków. Słuszność ich idei udowodniono w ostatnich latach dzięki eksperymentom przeprowadzonym w detektorach BaBar (Stanford, USA) oraz Belle (Tsukuba, Japonia).

Ze złamaniem symetrii CP fizycy wiążą nadzieje na wyjaśnienie zagadki dysproporcji między materią a antymaterią we wszechświecie. Ale w momencie Wielkiego Wybuchu, według teorii, materii i jej lustrzanego odbicia – antymaterii było tyle samo.

Przyroda jednak nie posłuchała teoretyków i dziś dominuje materia. To właśnie z jej cząstek zbudowane są galaktyki, gwiazdy, planety, my wszyscy. Nadwyżka materii nad antymaterią została „wyprodukowana” podczas wczesnych etapów ewolucji wszechświata, jakieś 13,7 mld lat temu.Dlaczego? To pytanie fizycy zadają sobie od pół wieku. Na przykład antyproton jest cząstką o masie i innych własnościach protonu, ale o ujemnym ładunku. Zaś antyelektron (inaczej pozytron) ma masę elektronu, ale ładunek dodatni. Fizycy podejrzewają, choć nie mają pewności, że oddziaływania pomiędzy cząstkami materii i antymaterii różnią się od siebie. Inną własnością antymaterii jest to, że gdy cząstka antymaterii zetknie się z cząstką materii, to obie ulegają anihilacji, czyli znikają, zamieniając się w fotony – czystą energię. W procesie kreacji, czyli zamianie energii w materię, regułą jest tworzenie się takiej samej liczby cząstek i antycząstek. Gdyby tak było, w efekcie Wielkiego Wybuchu powstałyby jedynie fotony, ale tak się nie stało. Fizycy wiedzą to także z doświadczeń w laboratorium.

Naukowcy są jednak przekonani, że w najwcześniejszych początkach wszechświata, w tym gwałtownym okresie powstałe cząstki i antycząstki zetknąwszy się ze sobą nie zostały jedynie zamienione na fotony. Przed anihilacją, z jakiegoś nieznanego dotąd powodu, materia zyskała przewagę ilościową nad antymaterią. Gdyby po Wielkim Wybuchu pozostało tyle samo materii, co antymaterii, doszłoby do ogólnej anihilacji, pozostałaby sama energia, bez materii. Oczywiście nas także by nie było.

Jak jednak dowodzi istnienie ludzi, gwiazd i planet, świat nie jest symetryczny – na początku wszechświata na 10 miliardów par cząstek materii i antymaterii przypadała jedna dodatkowa cząstka materii. Te resztki, które zostały, to właśnie my i to, co nazywamy materią.

[i]—ap, pap[/i]

[ramka][b]Poprzednie Noble z fizyki[/b]

2007

- Francuz Albert Fert oraz Niemiec Peter Gruenberg zostali nagrodzeni za odkrycie zjawiska gigantycznego magnetooporu (GMR)2006

- amerykańscy astrofizycy – John C. Mather i George F. Smoot za badania dotyczące młodości wszechświata

2005

- Roy Glauber z USA otrzymał połowę nagrody za teoretyczny opis zachowania cząstek światła. Drugą połowę John Hall z USA i Theodor Haensch z Niemiec za wkład w rozwój precyzyjnej spektroskopii laserowej

2004

- Amerykanie – David J. Gross, H. David Politzer i Frank Wilczek za odkrycie asymptotycznej swobody w teorii silnych oddziaływań

2003

- Alexei A. Abrikosov (Rosja i USA), Witalij L. Ginzburg (Rosja) i Anthony J. Leggett (W. Brytania) za badania w dziedzinie fizyki kwantowej, dotyczące nadprzewodnictwa i nadciekłości

2002

- Riccardo Giacconi, Raymond Davis Jr. z USA oraz Masatoshi Koshiba z Japonii za wykrycie cząstek neutrino w kosmosie oraz za udział w odkryciu źródeł promieniowania X.

[i]—i.r., pap[/i][/ramka]

[ramka]

[b]Prof. Yoichiro Nambu - emerytowany pracownik Enrico Fermi Institute na University of Chicago[/b]

Urodzony 18 stycznia 1921 roku prof. Nambu jest starszy o blisko 20 lat od pozostałych dwóch laureatów. Jako jedyny ma amerykańskie obywatelstwo, choć urodził się w Fukui na japońskiej wyspie Honsiu. Ten wybitny fizyk jest jednym z twórców teorii strun zakładającej istnienie cząstek elementarnych w postaci wibrujących strun. Z tego powodu nazwisko Nambu stało się jednym z członów nazwy wzoru na funkcjonowanie struny – działania Nambu-Goto. Do jego najsłynniejszych prac należy przypisanie kwarkom tzw. ładunku kolorowego oraz odkrycie mechanizmów spontanicznego łamania symetrii w fizyce cząstek elementarnych.

Jego opracowania zrewolucjonizowały nasze wyobrażenia na temat natury podstawowych cząstek i przestrzeni, w której się poruszają. Za swoje osiągnięcia prof. Nambu otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Benjamin Franklin Medal w dziedzinie fizyki, Japoński Order Kultury, amerykański National Medal of Science, medal Maksa Plancka oraz Nagrodę J. Roberta Oppenhaimera.

Nambu studiował na Uniwersytecie w Tokio, a tytuł profesora fizyki zdobył w 1950 roku na Uniwersytecie w Osace. Jego długoletnie związki ze Stanami Zjednoczonymi zapoczątkowała przynależność do Institute for Advanced Study w Princeton. Potem rozpoczął swoją blisko 50-letnią karierę na University of Chicago, gdzie obecnie, będąc już na emeryturze, współpracuje z należącym do tej uczelni Enrico Fermi Institute. Jest długoletnim członkiem amerykańskiej National Academy of Sciences oraz członkiem honorowym Japan Academy.Nagrodzony badacz w środowisku naukowym uchodzi za trudnego rozmówcę, nawet dla znawców tej dziedziny fizyki. Wielu naukowców przyznaje, że nie nadąża za jego teoriami.

– Ludzie go nie rozumieją, ponieważ jest wizjonerem – wyjaśnia słynny fizyk prof. Edward Witten z Institute for Advanced Study.

[i]—astan[/i][/ramka]

[ramka]

[b]Prof. Makoto Kobayashi - emerytowany profesor KEK w Tsukubie w Japonii[/b]

Od dwóch lat japoński noblista znajduje się już na emeryturze. Wcześniej, od 2003 roku kierował Instytutem Badań nad Cząsteczkami w KEK (High Energy Accelerator Research Organization).

Makoto Kobayashi jest najmłodszy spośród tegorocznych laureatów Nagród Nobla z dziedziny fizyki. Urodził się 7 kwietnia 1944 roku w Nagoi. Wiele lat swojego zawodowego życia związał z rodzinnym miastem. Stopień doktora uzyskał właśnie na uniwersytecie w Nagoyi. Miał wtedy 28 lat. Jego dalsza naukowa kariera toczyła się na innej, także japońskiej, uczelni, tj. uniwersytecie w Kioto.

Profesorem został prawie trzy dekady temu (w roku 1979). Co warte podkreślenia, był wówczas w młodym wieku. Miał zaledwie 35 lat.

Od roku 1997 Makoto Kobayashi pełnił funkcję kierownika wydziału Laboratorium Wysokich Energii KEK w Tsukubie. Przez dłuższy okres swojej naukowej kariery był związany właśnie z tym ośrodkiem. Swoją najbardziej znaną pracę opublikował wraz z drugim tegorocznym noblistą Japończykiem Toshihide Maskawą. Doszło do tego w roku 1973. Artykuł dotyczył spontanicznego łamania symetrii CP i trzeciej rodziny kwarków.

O randze tej publikacji świadczy fakt, że to trzeci z najczęściej cytowanych artykułów na temat fizyki wysokich energii wszech czasów.

Jak na noblistę przystało, nie jest to pierwsza nagroda prof. Makoto Kobayashi za działalność naukową. Wcześniej, w roku 1985 otrzymał Sakurai Prize, przyznawaną przez Amerykańskie Towarzystwo Fizyczne.

W tym samym roku został także wyróżniony przez swoich rodaków – otrzymał Japan Academy Prize. Dziesięć lat później uhonorowano go Asahi Prize (nagrodą przyznawaną przez japońską gazetę codzienną – wielu jej laureatów dostało później Nobla) oraz Chunichi Cultural Prize.

[i] – i.r., pap, ap[/i][/ramka]

[ramka]

[b]Prof. Toshihide Maskawa, Uniwersytet w Kioto[/b]

Ten wybitny uczony urodził się 7 lutego 1940 roku. Jako 22-latek ukończył Uniwersytet w Nagoyi, pięć lat później uzyskał doktorat na tej uczelni. Obecnie jest profesorem Instytutu Fizyki Teoretycznej Yukawa przy Uniwersytecie w Kioto.

Najbardziej znaną pracą Maskawy (i Kobayashiego) jest opublikowany w roku 1973 artykuł dotyczący spontanicznego złamania symetrii CP i trzeciej rodziny kwarków. To trzeci z najczęściej cytowanych artykułów wszech czasów na temat fizyki wysokich energii.

Obaj naukowcy są laureatami wielu nagród – między innymi Sakurai Prize i Japan Academy prize w 1985 roku, a ostatnio, dwa lata temu, European Physical Society (EPS) High Energy and Particle Physics Prize.Toshihide Maskawa różni się od pracującego z nim razem Makoto Kobayashiego niczym ogień i woda: Maskawa jest porywczy, jego kolega spokojny. Na czym to polega, ilustruje anegdota. Pewnego dnia podniecony Maskawa popędził do swojego kolegi, oznajmiając mu stanowczo, że znalazł teoretyczny model dla czterech rodzin kwarków. Lecz Kobayashi nie podzielił jego entuzjazmu. Spokojnie. ale stanowczo wykazał, dlaczego model jest nie do przyjęcia. Maskawa poszedł się uspokoić, biorąc kąpiel, ale wyskoczył z wanny i popędził do kolegi z wieścią, że znalazł model dla rodziny sześciu kwarków.

Pytany przez dziennikarzy, jak wytrzymuje olimpijski spokój swojego kolegi, odpowiada: – Być może właśnie to, że tak bardzo różnimy się charakterami, umożliwia nam wspólne dokonywanie odkryć.

Jego nazwisko w dokładnej transkrypcji brzmi „Masukawa”, ale uczony wybrał pisownię „Maskawa”, jego zdaniem bliższą wymowie japońskiej. Jest absolwentem japońskiego Uniwersytetu w Nagoi. W środowisku naukowym zasłynął jako błyskotliwy matematyk.

[i]—k.k.[/i][/ramka]

[ramka][b]Komentarze[/b]

[i]prof. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz | Zakład Fizyki Kwantowej UAM w Poznaniu[/i]

Zjawisko łamania symetrii to jedno z kluczowych zjawisk w fizyce. Nobel za jego odkrycie jak najbardziej się należał. Gdyby nie ono, nie poznalibyśmy i zrozumieli tak podstawowego zjawiska, jakim jest mechanizm nadawania masy cząstkom. Badania Nambu przyczyniły się także m.in. do zunifikowania oddziaływań elektromagnetycznych i słabych sił jądrowych. Zapoczątkowało to stworzenie jednej z najważniejszych teorii współczesnej fizyki.

[i]prof. Bogdan Muryn, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie[/i]

Swoje nagrody tegoroczni laureaci dostali za późno, zwłaszcza Yoichiro Nambu.

[i]prof. Maria Krawczyk, Instytut Fizyki Teoretycznej UW[/i]

Prowadząc badania, wyprzedzili swoje czasy. Szczególnie cieszę się z nagrody dla prof. Nambu. Wydaje mi się, że nie był on dotychczas wystarczająco doceniany.

[i]prof. Jan Królikowski, Instytut Fizyki Doświadczalnej UW[/i]

Tegoroczny fizyczny Nobel został przyznany właściwym osobom. Zasłużył na niego zwłaszcza Yoichiro Nambu, autor fundamentalnych odkryć w dziedzinie fizyki cząstek elementarnych. Wytłumaczył nam, jakie znaczenie w kwantowych teoriach pola ma zjawisko spontanicznego łamania symetrii i związane z tym zjawisko zdobywania masy przez cząstki elementarne. To wybitny fizyk teoretyk.

[i]—i.r., na podst. pap[/i][/ramka]

[ramka][b]WWW[/b]

Wszystko na temat nagród: [link=http://www.nobelprize.org]www.nobelprize.org[/link]

[link=http://http://www.rp.pl/temat/60534.html]Raport specjalny[/link] na temat nagród.[/ramka]

Nagrodę otrzymali: Amerykanin japońskiego pochodzenia Yoichiro Nambu oraz Japończycy Makoto Kobayashi i Toshihide Maskawa – za badania związane z tzw. spontanicznym łamianiem symetrii. Uczeni podzielą między siebie 10 mln koron szwedzkich (ok. 3,5 mln zł). Komisja noblowska nagrodziła prace dotyczące budowy materii i wszechświata. – Jestem bardzo szczęśliwy, że pan Nambu otrzymał nagrodę. Sądziłem, że największe szanse ma w tym roku – powiedział Toshihide Maskawa.

W roku 1960 Yoichiro Nambu opisał spontaniczne złamanie symetrii językiem matematyki. Złamaniem symetrii próbował wyjaśnić różnice pomiędzy masami poszczególnych cząstek elementarnych. Prace Nambu okazały się użyteczne przy tworzeniu Modelu Standardowego, który opisuje zachowanie najmniejszych cząstek materii.

Pozostało 94% artykułu
Nauka
Najkrótszy dzień i najdłuższa noc w 2024 roku. Kiedy wypada przesilenie zimowe?
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Nauka
Pełnia Księżyca w grudniu. Zimny Księżyc będzie wyjątkowy, bo trwa wielkie przesilenie księżycowe
Nauka
W organizmach delfinów znaleziono uzależniający fentanyl
Nauka
Orki kontra „największa ryba świata”. Naukowcy ujawniają zabójczą taktykę polowania
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Nauka
Radar NASA wychwycił „opuszczone miasto” na Grenlandii. Jego istnienie zagraża środowisku