[ramka]
[b]Prof. Makoto Kobayashi - emerytowany profesor KEK w Tsukubie w Japonii[/b]
Od dwóch lat japoński noblista znajduje się już na emeryturze. Wcześniej, od 2003 roku kierował Instytutem Badań nad Cząsteczkami w KEK (High Energy Accelerator Research Organization).
Makoto Kobayashi jest najmłodszy spośród tegorocznych laureatów Nagród Nobla z dziedziny fizyki. Urodził się 7 kwietnia 1944 roku w Nagoi. Wiele lat swojego zawodowego życia związał z rodzinnym miastem. Stopień doktora uzyskał właśnie na uniwersytecie w Nagoyi. Miał wtedy 28 lat. Jego dalsza naukowa kariera toczyła się na innej, także japońskiej, uczelni, tj. uniwersytecie w Kioto.
Profesorem został prawie trzy dekady temu (w roku 1979). Co warte podkreślenia, był wówczas w młodym wieku. Miał zaledwie 35 lat.
Od roku 1997 Makoto Kobayashi pełnił funkcję kierownika wydziału Laboratorium Wysokich Energii KEK w Tsukubie. Przez dłuższy okres swojej naukowej kariery był związany właśnie z tym ośrodkiem. Swoją najbardziej znaną pracę opublikował wraz z drugim tegorocznym noblistą Japończykiem Toshihide Maskawą. Doszło do tego w roku 1973. Artykuł dotyczył spontanicznego łamania symetrii CP i trzeciej rodziny kwarków.
O randze tej publikacji świadczy fakt, że to trzeci z najczęściej cytowanych artykułów na temat fizyki wysokich energii wszech czasów.
Jak na noblistę przystało, nie jest to pierwsza nagroda prof. Makoto Kobayashi za działalność naukową. Wcześniej, w roku 1985 otrzymał Sakurai Prize, przyznawaną przez Amerykańskie Towarzystwo Fizyczne.
W tym samym roku został także wyróżniony przez swoich rodaków – otrzymał Japan Academy Prize. Dziesięć lat później uhonorowano go Asahi Prize (nagrodą przyznawaną przez japońską gazetę codzienną – wielu jej laureatów dostało później Nobla) oraz Chunichi Cultural Prize.
[i] – i.r., pap, ap[/i][/ramka]
[ramka]
[b]Prof. Toshihide Maskawa, Uniwersytet w Kioto[/b]
Ten wybitny uczony urodził się 7 lutego 1940 roku. Jako 22-latek ukończył Uniwersytet w Nagoyi, pięć lat później uzyskał doktorat na tej uczelni. Obecnie jest profesorem Instytutu Fizyki Teoretycznej Yukawa przy Uniwersytecie w Kioto.
Najbardziej znaną pracą Maskawy (i Kobayashiego) jest opublikowany w roku 1973 artykuł dotyczący spontanicznego złamania symetrii CP i trzeciej rodziny kwarków. To trzeci z najczęściej cytowanych artykułów wszech czasów na temat fizyki wysokich energii.
Obaj naukowcy są laureatami wielu nagród – między innymi Sakurai Prize i Japan Academy prize w 1985 roku, a ostatnio, dwa lata temu, European Physical Society (EPS) High Energy and Particle Physics Prize.Toshihide Maskawa różni się od pracującego z nim razem Makoto Kobayashiego niczym ogień i woda: Maskawa jest porywczy, jego kolega spokojny. Na czym to polega, ilustruje anegdota. Pewnego dnia podniecony Maskawa popędził do swojego kolegi, oznajmiając mu stanowczo, że znalazł teoretyczny model dla czterech rodzin kwarków. Lecz Kobayashi nie podzielił jego entuzjazmu. Spokojnie. ale stanowczo wykazał, dlaczego model jest nie do przyjęcia. Maskawa poszedł się uspokoić, biorąc kąpiel, ale wyskoczył z wanny i popędził do kolegi z wieścią, że znalazł model dla rodziny sześciu kwarków.
Pytany przez dziennikarzy, jak wytrzymuje olimpijski spokój swojego kolegi, odpowiada: – Być może właśnie to, że tak bardzo różnimy się charakterami, umożliwia nam wspólne dokonywanie odkryć.
Jego nazwisko w dokładnej transkrypcji brzmi „Masukawa”, ale uczony wybrał pisownię „Maskawa”, jego zdaniem bliższą wymowie japońskiej. Jest absolwentem japońskiego Uniwersytetu w Nagoi. W środowisku naukowym zasłynął jako błyskotliwy matematyk.
[i]—k.k.[/i][/ramka]
[ramka][b]Komentarze[/b]
[i]prof. Zbigniew Jacyna-Onyszkiewicz | Zakład Fizyki Kwantowej UAM w Poznaniu[/i]
Zjawisko łamania symetrii to jedno z kluczowych zjawisk w fizyce. Nobel za jego odkrycie jak najbardziej się należał. Gdyby nie ono, nie poznalibyśmy i zrozumieli tak podstawowego zjawiska, jakim jest mechanizm nadawania masy cząstkom. Badania Nambu przyczyniły się także m.in. do zunifikowania oddziaływań elektromagnetycznych i słabych sił jądrowych. Zapoczątkowało to stworzenie jednej z najważniejszych teorii współczesnej fizyki.
[i]prof. Bogdan Muryn, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie[/i]
Swoje nagrody tegoroczni laureaci dostali za późno, zwłaszcza Yoichiro Nambu.
[i]prof. Maria Krawczyk, Instytut Fizyki Teoretycznej UW[/i]
Prowadząc badania, wyprzedzili swoje czasy. Szczególnie cieszę się z nagrody dla prof. Nambu. Wydaje mi się, że nie był on dotychczas wystarczająco doceniany.
[i]prof. Jan Królikowski, Instytut Fizyki Doświadczalnej UW[/i]
Tegoroczny fizyczny Nobel został przyznany właściwym osobom. Zasłużył na niego zwłaszcza Yoichiro Nambu, autor fundamentalnych odkryć w dziedzinie fizyki cząstek elementarnych. Wytłumaczył nam, jakie znaczenie w kwantowych teoriach pola ma zjawisko spontanicznego łamania symetrii i związane z tym zjawisko zdobywania masy przez cząstki elementarne. To wybitny fizyk teoretyk.
[i]—i.r., na podst. pap[/i][/ramka]
[ramka][b]WWW[/b]
Wszystko na temat nagród: [link=http://www.nobelprize.org]www.nobelprize.org[/link]
[link=http://http://www.rp.pl/temat/60534.html]Raport specjalny[/link] na temat nagród.[/ramka]