Chociaż takie pałeczki zakończone z jednej strony stożkiem znane są już od jakiegoś czasu, przez wielu naukowców uznawane były za symbole kultu fallicznego. Znalezione zostały w Dolinie Jordanu na kilku stanowiskach archeologicznych z epoki kamienia. Datowane są na ok. 8 tys. lat. Sprawozdanie z badań publikuje magazyn naukowy „PLoS One".

— Mamy dowody na wykorzystanie ognia przez kopalnych Homo sapiens i neandertalczyków: ślady węgla drzewnego, popiołu i palenisk ale nigdy dotąd nie udało się znaleźć niczego, co służyłoby do krzesania ognia — powiedziała BBC News prof. Naama Goren-Inbar z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

— Zobaczyłam jeden z tych obiektów z Hagolan Sha'ari od razu przyszło mi do głowy że był bardzo podobny do patyczków, które służą do wzniecania ognia przez wiercenie w kawałku drewna.

Używając najnowocześniejszej techniki mikroskopii elektronowej, prof Goren-Inbar i jej koledzy zidentyfikowali ślady obracania tych cylindrycznych obiektów z dużą prędkością. Badacze zidentyfikowali ślady tarcia na stożkowatych końcach pałeczek. Znaleźli tam przebarwienia związane z przegrzewaniem. Zidentyfikowali też ślady świadczące o użyciu cięciwy łuku do szybkiego obracania pałeczek.