Badacze z uniwersytetów w Oksfordzie i Southampton do analizy zbioru starożytnych zabytków spisanych tzw. proto elamickim systemem pisma użyli techniki zwanej transformacją odbicia (RTI).
Urządzenie do fotografowania zabytków tą techniką zaprojektowane zostało wspólnie przez archeologów i specjalistów informatyki z Uniwersytetu w Southampton. Ma ono kształt kopuły, w której zainstalowanych jest 76 reflektorów. Kamera wysokiej rozdzielczości umieszczona jest na szczycie kopuły, a zabytek w środku, po czym wykonanych jest 76 zdjęć, każde przy użyciu innego źródła światła. W trakcie obróbki cyfrowej obrazy są ze sobą połączone. Dzięki temu badacz może zobaczyć szczegóły, których wcześniej nie sposób było dostrzec.
– Nigdy przedtem nie byliśmy w stanie uzyskać takiej jakości odwzorowania zabytków – podkreśla dr Jacob Dahl z Wydziału Studiów Orientalnych Uniwersytetu w Oksfordzie.
Dziesięć lat prób
Tą metodą sfotografowano najcenniejsze obiekty pisane proto elamickim systemem pisma znajdujące się w podziemiach paryskiego Luwru. Pismo to używane było w starożytnym Iranie od ok. 3200 do 3000 lat p.n.e.
Obrazy zostały udostępnione w Internecie na stronie Cuneiform Digital Library Initiative. W ramach projektu powstaje baza fotografii wysokiej rozdzielczości ponad 500 tys. tabliczek zapisanych pismem klinowym. Najstarsze pochodzą sprzed 3350 lat przed naszą erą, najmłodsze powstały tuż przed pojawieniem się na arenie dziejów chrześcijaństwa.
To najstarszy znane nieodczytane dotąd pismo. Obrazy dokumentów udostępnione międzynarodowej grupie uczonych mają bardzo pomóc odczytać tajemnicze zapiski.
– Spędziłem ostatnie dziesięć lat, próbując rozszyfrować proto elamicki system pisma. Myślę, że korzystając z tej technologii, w końcu będziemy w stanie dokonać przełomu – powiedział dr Dahl, jeden z szefów Cuneiform Digital Library Initiative. – Jakość tych zdjęć jest niesamowita. Trzeba pamiętać, że nie da się odczytać pisma bez doskonałych zdjęć, ponieważ można pominąć różnice ledwie widoczne gołym okiem, które mogą mieć znaczenie.