Reumatoidalne zapalenie stawów, czyli gościec, to choroba autoimmunologiczna. Częściej dotyka kobiety, powoduje bardzo silny ból i deformację stawów.
Badania objęły 200 tysięcy kobiet. Wyniki opublikowano w najnowszym numerze "Annals of the Rheumatic Diseases", a sugerują one, że istnieje związek między ilością czasu spędzanego na słońcu a zachorowaniem na reumatologiczne zapalenie stawów.
Naukowcy z Harvard Medical School zbadali dwie ponadstutysięczne grupy kobiet. Jedna była monitorowana od 1976, druga od 1989 roku. Następnie porównano ich stan zdrowia z szacunkowym napromieniowaniem UVB, któremu były poddane w zależności od miejsca zamieszkania.
Grupa monitorowana od 1976 roku, czyli starsze kobiety, były o 21 procent mniej narażone na zachorowanie na gościec. Natomiast u młodszych kobiety, kontrolowanych od 1989 roku, nie zanotowano spadku ryzyka zapadnięcia na tę chorobę. Należały one już bowiem do pokolenia intensywnie używającego podczas pobytu na słońcu kremów z filtrami anty-UV-B, które - jak się okazuje skutecznie - blokowały dostęp promieni słonecznych do organizmu.
Naukowcy przypuszczają, że to witamina D, którą nasze organizmy same wytwarzają pod wpływem promieni słonecznych, chroni przed gośćcem. Niski poziom tej witaminy zanotowano u osób z inną poważną chorobą autoimmunologiczną - stwardnieniem rozsianym oraz z zapaleniem stawów.