Rekonstrukcja pierwotnych słów to żmudny proces, który trwa wiele lat. A system komputerowy może – według informatyków amerykańskich – przeprowadzić rekonstrukcję na dużą skalę w ciągu kilku dni lub nawet godzin.
– Nie wystarczyłoby życia setek ludzi dla śledzenia zmian, jakie zachodziły w językach świata w czasie i przestrzeni. I tu jest miejsce, aby błysnęły komputery – przekonuje prof. Dan Klein z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.
Pierwotne brzmienie
– Te zmiany dźwięków zachodzą w ciągu tysiącleci w charakterystyczny sposób, podobne słowa zmieniają się w podobny sposób – tłumaczy prof. Klein. – Nasz trik polega na tym, że zidentyfikowaliśmy schemat tych zmian i na tej podstawie potrafiliśmy się cofnąć w czasie do początku rozwoju języka. Językoznawcy, którzy mieli tak wiele pomysłów na rekonstrukcję dawnych języków mogą to teraz robić automatycznie na dotychczas niespotykaną skalę.
Prof. Klein jest jednym z autorów pracy na ten temat, zamieszczonej w magazynie „Proceedings of National Academy of Sciences" (PNAS).
Najstarsze pismo pochodzi sprzed ok. 6 tys. lat. To długo po tym jak pojawiły się protojęzyki. Choć archeolodzy są w stanie uchwycić niektóre starożytne języki pisane, lingwiści stosują metodę porównawczą. Identyfikują dźwięki, które zmieniają się w czasie i próbują ustalić, czy mają one wspólne pochodzenie.