Zespół badaczy amerykańskich był w stanie zmylić mózg laboratoryjnych myszy, przywołując koszmarne warunki, jakich wcześniej doświadczyły zwierzęta.
Jak to zrobili? Sieć neuronów przystosowali do reagowania na światło, które przypomniało myszom nieprzyjemne środowisko. Impulsy świetlne do mózgu myszy dostarczały wszczepione włókna światłowodów. Neurony były w stanie reagować – koszmarem wspomnień.
Eksperyment ten rzuca nowe światło na badania nad fałszywą pamięcią u ludzi – napisali naukowcy w artykule na łamach najnowszego numeru magazynu „Science”.
Nasze wspomnienia – podobnie jak u myszy – są przechowywane w zbiorach specyficznych komórek nerwowych i kiedy zdarzenia są przypominane, pozwalają zrekonstruować części tych komórek. To proces jaki można porównać z ułożeniem na nowo dawno rozsypanej układanki.
– Jest bardzo wiele komórek mózgu i dla każdego wspomnienia aktywowane są różne kombinacje małych populacji komórek – powiedział Xu Liu, jeden z autorów pracy w „Science”, z RIKEN-MIT Center for Neural Circuit Genetics. – Te różne kombinacje komórek mogą częściowo wyjaśniać, dlaczego wspomnienia nie są statyczne jak fotografia, ale stale się zmieniają.