Mechanizm starzenia się zakodowany jest w ludzkim genomie i przebiega w różnych tkankach w innym tempie – odkrył prof. Steve Horvath z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA).
Wyniki badań opublikowane w najnowszym numerze magazynu „Genome Biology" pomogą naukowcom w badaniach nad różnymi rodzajami nowotworów, m.in. mogą wyjaśnić, dlaczego rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet. Badania przyczynią się także do lepszego zrozumienia działania komórek macierzystych.
– Aby walczyć ze starzeniem się, musimy najpierw znaleźć obiektywny sposób mierzenia tego procesu. Zidentyfikowanie zestawu biomarkerów, które odmierzają czas w całym organizmie, było dla mnie wyzwaniem na cztery lata – powiedział prof. Steve Horvath pracujący w David Geffen School of Medicine UCLA. – Moim celem jest pomoc naukowcom w lepszym zrozumieniu tego, co przyspiesza i spowalnia proces starzenia się człowieka.
Horvath przebadał 8 tys. próbek z 51 rodzajów tkanek i komórek pobranych z całego ciała ludzkiego – od wieku prenatalnego do 101 lat. Badacz skoncentrował się na 353 markerach, które są obecne we wszystkich komórkach organizmu i zmieniają się z wiekiem.
– Większość próbek była zgodna z wiekiem, jaki wskazywały markery – powiedział prof. Horvath. – Ale zdrowa tkanka piersi kobiet jest o dwa do nawet trzech lat starsza od reszty jej ciała. Jeśli kobieta ma raka piersi, zdrowa tkanka obok guza jest średnio o 12 lat starsza od niej samej.